Після двох років кривавих боїв Україна бореться з призовом

Запропонований законопроект про мобілізацію став центром дебатів, оскільки все більше чоловіків ухиляються від призову та лунають заклики демобілізувати виснажених солдатів.

Коли в лютому 2022 року російські війська і танки вторглися в Україну, десятки тисяч українців у сплеску патріотичного запалу кинулися служити в армію. Приплив бійців, які сумлінно відповіли на призов або записалися добровольцями, допоміг відбити першу атаку Росії та зірвати плани Кремля обезголовити український уряд.

Але після майже двох років кровопролитних боїв і в умовах, коли Україні знову потрібні свіжі війська, щоб відбити новий наступ Росії , військові лідери більше не можуть покладатися лише на ентузіазм. Більше чоловіків ухиляються від військової служби, почастішали заклики демобілізувати виснажених фронтовиків.

Зміна настроїв особливо помітна в гарячих дебатах навколо нового законопроекту про мобілізацію , який може призвести до призову до 500 000 військових. Законопроект був внесений до парламенту минулого місяця, але його швидко відкликали на доопрацювання.

Законопроект каталізував невдоволення в українському суспільстві процесом набору в армію, який засуджували як пронизаний корупцією та дедалі агресивніший. Багато законодавців стверджують, що деякі з його положень, як-от заборона особам, які ухиляються від призову, купувати нерухомість, можуть порушувати права людини.

Найбільше питання спотикання стосується дуже делікатного питання масової мобілізації. Заходи, які спростили б призов на військову службу, на думку експертів, відкривають шлях до широкомасштабного призову, такого типу, який, як нещодавно заявили кілька військових, необхідний, щоб компенсувати втрати на полі бою та витримати ще один рік запеклих боїв. Багато хто в Україні побоюється, що такі заходи можуть викликати соціальну напругу.

Президент Володимир Зеленський, здається, не бажає брати на себе відповідальність за проведення великого призову, натомість попросивши свій уряд та армію надати більше аргументів на підтримку цього кроку. «Я не бачив достатньо чітких деталей, щоб сказати, що нам потрібно мобілізувати півмільйона» людей», – сказав він в нещодавньому інтерв’ю Channel 4 , британському мовнику.

Військові припустили, що масова мобілізація є проблемою для цивільного уряду, відповіддю, яка може посилити назріваючу напругу між паном Зеленським і його головним командувачем Валерієм Залужним. Восени український президент дорікнув генералу Залужному, коли той заявив, що війна зайшла в глухий кут .

«Це гаряча картопля», – сказав Петро Бурковський, голова українського аналітичного центру «Демократичні ініціативи».

«Політичне керівництво вирішило уникати питання мобілізації» протягом більшої частини війни, сказав пан Бурковський. Але з огляду на виснаження військ після двох років, ігнорування цього не є стійким, «і прямо зараз хтось має нести політичну відповідальність».

Проблема зібрати достатню кількість солдатів – лише одна з багатьох, які постають перед Україною, оскільки іноземну військову та фінансову допомогу стає все важче отримати , що загрожує послабити здатність Києва утримувати лінію фронту та підтримувати свою економіку.

Необхідність поповнення українських збройних сил була очевидна вже кілька місяців. У той час як Київ тримає в таємниці кількість втрат, американські офіційні особи цього літа назвали їх майже 70 000 убитими та від 100 000 до 120 000 пораненими .

Втрати Росії, за словами американських чиновників, були майже вдвічі більші — це результат посилки хвиль військ у кривавих штурмах для захоплення міст, незалежно від людських витрат. Але Росія має набагато більше населення, і вона поповнила свої ряди десятками тисяч ув’язнених .

Навпаки, зусилля України відновити свої збройні сили відстали.

Солдати на фронті розповідали, що помітили постійне зниження якості новобранців. Багато з них старші, лікують травми багаторічної давнини та не мають мотивації до боротьби. Більше чоловіків також намагаються уникнути призову, тікаючи з країни або ховаючись вдома . Дезертирство, сказав один український військовий, дислокований на сході, також стає проблемою.

Це спонукало військових вербувальників перейти до більш агресивної тактики , примушуючи чоловіків до призовних пунктів, затримуючи їх, іноді незаконно, і примушуючи призватися. Юристи та активісти висловлювалися, але немає жодних ознак змін. Багато українців порівнюють вербувальників з «людейськими викрадачами».

Генерал Залужний сказав у есе в листопаді, що процес вербування необхідно переглянути, «щоб наростити наші резерви». Але він та інші чиновники не запропонували великої альтернативи широкомасштабній мобілізації.

Пан Зеленський сказав, що начальники його армії попросили його мобілізувати від 450 000 до 500 000 чоловік. «Це значне число», — сказав він минулого місяця, додавши, що перед тим, як він прийме рішення, необхідно скласти план.

Експерти кажуть, що це головна мета мобілізаційного законопроекту, який не вказує, скільки саме має бути додано. Він знизить вік призову до 25 років з 27, обмежить відстрочки через незначну інвалідність і обмежить можливість тих, хто ухиляється від призову, отримувати кредити або купувати нерухомість. Це також надає місцевій владі більшу відповідальність за призов.

Віктор Кевлюк, український полковник у відставці, який керував мобілізацією в Західній Україні з 2014 по 2018 рік, сказав, що законопроект «конкретно спрямований» на сприяння призову сотень тисяч.

«Держава займає тверду позицію щодо того, як швидко вона зможе забезпечити свої сили оборони такою кількістю особового складу», – сказав пан Кевлюк.

Але багато законодавців, у тому числі від партії пана Зеленського, висловлювали занепокоєння такими заходами, які стосуються інвалідів та тих, хто ухиляється від призову. Вони також кажуть, що покладатися на місцеву владу може посилити проблеми. Регіональні центри вербування постраждали від корупції , офіцери брали хабарі, щоб дозволити чоловікам ухилитися від призову.

«Взагалі це робило цей законопроект неприйнятним за його формою», – заявив нардеп від опозиційної партії «Європейська солідарність» Олексій Гончаренко.

Пан Гончаренко додав, що внесення законопроекту до парламенту було «безладним», що відображає бажання уряду «уникнути політичної відповідальності». Законопроект був поданий у ніч на Різдво, що деякі критики розцінили як спробу залишитися непоміченим, і від імені прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, а не пана Зеленського.

Після кількох днів дебатів цього місяця законодавці повернули законопроект на доопрацювання.

«Я чітко розумію, що завдання військових – досягти успіху на фронті», – заявив нещодавно українським ЗМІ спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук . «Однак нам потрібно працювати разом, щоб регулювати такі важливі та чутливі процеси, як мобілізація».

Міністр оборони України Рустем Умеров заявив , що уряд вже працює над доопрацюванням. Він висловив розчарування рішенням законодавців, заявивши, що мобілізація була «політизована і загальмована».

Пан Гончаренко зазначив, що потрібна ширша дискусія щодо військової стратегії України. За його словами, ніхто чітко не пояснив, чому зараз необхідно призвати до півмільйона людей, що збентежило цивільних.

«Якщо наша стратегія полягає в наступі через російські мінні поля, з російською перевагою в повітрі, то, я не знаю, 500 тисяч людей може бути недостатньо. Можливо, одного мільйона, а то й двох мільйонів не вистачить», – сказав він. «Ми не можемо конкурувати з Росією за кількістю людей. Вони завжди перемагатимуть у цій конкуренції — вони просто більші за нас».

Пан Бурковський, політичний аналітик, сказав, що українська влада не змогла «спланувати темпи набору, навчання та поповнення військ» у перший рік війни, змусивши їх поспішати через процес призову, не вирішуючи основних проблем, які викликають в українському громадянському суспільстві.

Законопроект, наприклад, залишає відкритою можливість демобілізації військ після трьох років служби. Але родичі чоловіків, які воювали з початку війни, кажуть, що це надто довго і що їх потрібно замінити зараз. Останніми тижнями в українських містах зростає кількість протестів із закликами до негайної демобілізації , що є рідкісним проявом публічної критики під час війни.

Пан Зеленський також підкреслив вартість мобілізації для економіки України, яка занепадає.

Призов означає, що менше платників податків покриває більший фонд зарплати армії. Минулого місяця пан Зеленський заявив, що мобілізація понад 450 000 людей коштуватиме 500 мільярдів українських гривень, приблизно 13 мільярдів доларів, коли продовження фінансової допомоги Заходу залишається під сумнівом.

«Звідки ми візьмемо гроші?» – запитав пан Зеленський.

ДЖЕРЕЛОNEW YORK TIMES
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Головний психіатр Міноборони потрапив до лікарні після затримання на хабарі

Головний психіатр Міністерства оборони України Олег Друзь, якого вдруге...

Держекспертцентр МОЗ придбав автомобіль преміумкласу за 2,16 мільйона гривень

Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України замовив автомобіль...

Олексій Гончаренко вимагає пояснень щодо доходів гендиректора “Укрпошти”

Народний депутат України Олексій Гончаренко направив офіційний запит до...

В Україні проведуть перевірку щодо корупційної діяльності

Громадська активістка Марія Барабаш заявила, що США готують близько...

Трамп поставив мету завершити війну в Україні за 100 днів

Президент США Дональд Трамп доручив своєму спеціальному представнику з...

Миколаївська міськрада знову виділяє мільйони на ремонт укриття з сумнівними цінами

Миколаївська міська рада втретє замовила ремонт укриття у компанії...

Благодійний фонд Порошенка використовував пожертви для купівлі держоблігацій

Благодійний фонд п'ятого президента України Петра Порошенка опинився у...

Більшість українців планують залишитися в країні, але 20% розглядають переїзд за кордон

За результатами соціологічного опитування, після потенційного відкриття кордонів для...