Польща вирішила включити прикордонні переходи з Україною, певні ділянки шляхів та залізничні дороги до списку критичної інфраструктури.
Це стане гарантією того, що попри протести польських фермерів, військова і гуманітарна допомога надходитиме в Україну “без будь-яких затримок”, заявив польський прем’єр Дональд Туск.
“Це питання найближчих годин”, – сказав Туск про рішення польського уряду.
Він додав, що “проситиме про розуміння” щодо цього рішення, ймовірно, натякнувши на те, що з польськими фермерами попередньо не радилися.
Такий крок може полегшити для України ситуацію із завезенням військових та гуманітарник вантажів. Однак чи вирішить він повність проблему з блокуванням доріг, поки що незрозуміло.
“Я не полишаю спроб захистити інтереси польських фермерів. Ми постійно говоримо про це як з українською стороною, так і з Єврокомісією. Допомога Україні також має комерційно-фінансовий вимір. Але (від цього виміру – Ред.) найбільше втрачає Польща та польські сільгоспвиробники”, – сказав Туск.
Напередодні ввечері президент Володимир Зеленський доручив уряду до 24 лютого приїхати на польсько-український кордон, куди запросив також прем’єра Польщі Дональда Туска і польського президента Анджея Дуду.
Зеленський звернувся “до всіх, хто пам’ятає” значення слова “солідарність”:
“І я прошу тебе, Дональде, пане премʼєр-міністре, теж приїхати до кордону. Анджею, пане президенте, я прошу тебе підтримати цей діалог. Це національна безпека”, – сказав Зеленський.
Зеленський повідомив, що також прибуде до кордону з Польщею і очікує, що на місці перемовин буде й представник Єврокомісії.
“Це фундаментальний інтерес Євросоюзу. Тому Україна звертається до Єврокомісії, щоб у зустрічі взяв участь представник Єврокомісії. Досить Москви на наших землях. Досить непорозумінь”, – сказав президент.
Дуда підтримав цю ідею, але Туск сумнівається в тому, що це матиме сенс.
“Немає потреби в таких яскравих акціях солідарності. Я впевнений, що в цей важкий час війни жодній зі сторін не потрібно переконувати нас, що ми разом. Україна може розраховувати на нашу повну підтримку”, – сказав Туск.
Польський прем’єр додав, що коли він був у Києві та бачився із Зеленським та прем’єр-міністром Шмигалем, вони домовилися, що засідання обох урядів відбудеться у Варшаві 28 березня, і хотів би дотримуватися цього плану.
Протести стали жорсткіші
З 20 лютого по всій Польщі почалися нові протести фермерів, причому вони набули радикальнішого характеру. Фермери кажуть, що втрачають гроші та бізнес через нібито наплив на ринки дешевого українського зерна.
Тепер поляки бойкотують не тільки прикордонні дороги для вантажівок, а і залізниці.
Дійшло до того, що протестувальники демонстративно розсипали українське зерно на дорогу, а також перешкоджали руху пасажирських автобусів.
На одному з тракторів польських фермерів також висів плакат із закликом до Путіна “навести порядок в Україні, Брюсселі” та з польськими урядовцями.
Цього чоловіка затримали, писала польська преса. МЗС Польщі заявило про можливий вплив російської агентури на появу антиукраїнських і пропутінських гасел на протестах фермерів.
У Варшаві заявили, що такі інциденти “послаблюють переговорні позиції” Польщі.
Тим часом, в українській Держприкордонслужбі зазначають, що поляки продовжують блокувати шість напрямків на кордоні з Україною, у чергах стоять 2450 вантажівок.
Найбільші черги навпроти КПП “Краківець”, “Рава-Руська” та “Шегині”, кажуть прикордонники.