Національне агентство з питань запобігання корупції виявило численні порушення в декларації надзвичайного і повноважного посла України в Ізраїлі Євгена Корнійчука за 2021 рік. Йдеться як про недостовірні дані, так і про ймовірно незаконні активи, зокрема, тіньові грошові кошти на суму близько 40 мільйонів гривень.
Перевірка НАЗК встановила, що дипломат некоректно вказав свою посаду, зазначивши «державна служба» замість «дипломатична посада». Також він задекларував відсутність закордонних документів у себе та дітей, хоча в реальності вони мали чинні паспорти.
Одним із ключових порушень стало приховування фактів проживання в двох резиденціях в Ізраїлі, якими у 2021 році користувалися сам посол і його син. Обидві квартири орендувалися за договорами, одна з яких передбачала аванс на шість місяців. Проте ці об’єкти не були відображені в декларації. Сам Корнійчук пояснив це помилкою та заявив, що житло орендувалося посольством. НАЗК відкинуло це пояснення.
Також в декларації посол зазначив шість дорогих наручних годинників – брендів Omega, Rolex і Patek Philippe, – однак не вказав їх вартість. Відсутні й документи, що підтверджують їх придбання.
Особливої уваги заслуговує інформація про заснування Корнійчуком у 2007 році фонду Corino Foundation у Ліхтенштейні з корпоративними правами на суму 30 тисяч швейцарських франків. У 2021 році він не задекларував цей актив, а ліквідував фонд лише в лютому 2024 року — вже після початку перевірки.
Найбільші розбіжності виникли в частині грошових активів. Дипломат задекларував 4,8 млн доларів на рахунках і ще 3,5 млн готівкою. НАЗК встановило, що сукупні доходи Корнійчука за 1998–2020 роки становили 28 млн грн, натомість його витрати на квартири в Туреччині та інші потреби перевищили 80 млн грн. У 2021 році він задекларував ще 122 млн грн доходу, однак розрахунки показали, що його реальні заощадження могли становити максимум 98 млн грн, тоді як у декларації — 138 млн. Різниця в 40 млн грн не має підтвердженого походження.
Крім цього, в декларації містяться інші неточності: посол не вказав членство в Національній асоціації адвокатів України, хоча володів свідоцтвом про адвокатську діяльність; задекларував компенсаційні виплати та витрати на освіту дітей, які не підлягають декларуванню; а також участь у громадській організації, де він формально не значиться засновником.
За висновками НАЗК, виявлені порушення можуть свідчити про кримінальне правопорушення за ч. 2 ст. 366-2 Кримінального кодексу — декларування недостовірної інформації в особливо великих розмірах.