У поточному році в Україні значна кількість фермерських господарств змушена припинити свою діяльність, що ставить під загрозу доходи фермерів та зарплати їхніх працівників, а також фінансовий стан сільських общин. Цей висновок робить Юрій Щуклін, член Комітету з логістики Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА).
Експерт вказує на те, що цього року почали виходити з аграрного бізнесу дрібні фермерські господарства, спеціалізовані на вирощуванні зернових культур. На їхніх складах накопичилося непродане зерно, що ускладнює повернення кредитів і обмежує можливості на проведення весняної посівної. Така ситуація ускладнюється блокадою російськими та європейськими партнерами українського аграрного експорту.
Підвищення вартості пального та енергоресурсів також поглиблює проблеми у сільському господарстві. Мобілізація працівників на військову службу призводить до відсутності робочої сили в багатьох фермерських господарствах.
Ця ситуація може призвести до соціальної напруги, оскільки фермери не лише забезпечують роботу та заробіток місцевим мешканцям, але і є основним джерелом доходу для сільських общин. Припинення діяльності фермерських господарств може спровокувати відмову селян від оренди землі, що в деяких випадках може призвести до концентрації земельних ресурсів у великих агрокомпаніях.
Навіть великі агрохолдинги зазнали втрат від війни, проте вони змушені продовжувати сівозміну, аби не втратити ринки збуту, відпрацьовані протягом десятиліть. Однак це може призвести до скорочення видатків на соціальні програми та інші сфери.