Прослуховування адвокатів: НАБУ підозрюють у порушенні адвокатської таємниці

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) опинилося в центрі скандалу через встановлення нелегального прослуховування в офісі столичних адвокатів. Це може спричинити міжнародний осуд та підрив довіри до бюро, яке й так перебуває під хвилею критики.

Що сталося?

Близько місяця детективи НАБУ записували і прослуховували розмови в офісі адвокатів в центрі столиці. “Прослушку” виявили самі адвокати – вона була вмонтована у підлогу з нижнього поверху, який детективи орендували спеціально для цих дій.

За інформацією джерел, важливим фактом є те, що на момент прослуховування були відсутні будь -які кримінальні провадження стосовно адвокатів. І лише після виявлення “прослушки” , в той же день, детективи НАБУ екстрено зареєстрували фактове кримінальне провадження з фабулою про начебто втручання адвокатів в електронні системи. Проте, ця фабула не є підслідністю НАБУ, оскільки не є корупційним злочином. Тобто, може йтися не лише про той факт, що детективи НАБУ діяли в заборонений спосіб і збирали інформацію про тактику та стратегію захисту своїх підслідних, а ще й порушили підслідність, вчиняючи такі дії.

Наразі невідомо, який саме суддя Вищого антикорупційного суду дозволив заборонене прослуховування адвокатів. Натомість відомі дані слідчої групи НАБУ та прокурорів САП: фігурують зокрема Ярослав Вороніжський та Федір Олійник. Обидва з орбіти Андрія Калужинського, якого зі скандалом було звільнено з НАБУ і проти якого було ініційовано службове розслідування.

Зауважимо, що захищеність конфіденційної інформації адвокатів є одним із наріжних каменів юридичної професії. Тож, такі дії детективів НАБУ можуть вказувати на заборонені методи: порушення як Конституцію України, так і міжнародних правових стандартів, що гарантують адвокатську таємницю.

Чому це важливо?

Адвокатська таємниця є фундаментом довіри між адвокатом і клієнтом. Без цього принципу неможливо забезпечити захист громадян у суді чи гарантувати справедливий процес.

Отримання конфіденційної інформації може бути використане для маніпуляцій, шантажу або неправомірного тиску як на адвокатів, так і на їхніх клієнтів. Це створює небезпечний прецедент для втручання держави у приватне життя громадян. Якщо адвокати не можуть захистити права своїх клієнтів через незаконні дії державних органів, це ставить під загрозу весь правовий устрій країни.

Що каже закон?

Конституція України гарантує кожному громадянину право на захист та адвокатську таємницю (стаття 59). Закон “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” прямо забороняє втручання в діяльність адвокатів та порушення конфіденційності їхніх розмов із клієнтами. Подібні дії також суперечать міжнародним стандартам, зокрема Європейській конвенції з прав людини (стаття 8 — право на повагу до приватного і сімейного життя).

Які наслідки?

• Крах довіри до НАБУ, яка і так балансує на межі абсолютної недовіри з боку українців згідно з крайніми соціальними дослідженнями. Установа, покликана боротися з корупцією, ризикує втратити легітимність, адже її методи суперечать основним принципам права.

• Міжнародний осуд. Подібні дії можуть спричинити серйозні претензії з боку міжнародних організацій, таких як Рада Європи чи Венеціанська комісія.

• Ризик для адвокатської професії. Якщо подібні дії залишаться безкарними, адвокати опиняться під загрозою постійного стеження, що поставить під сумнів їхню спроможність захищати клієнтів.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Український ведучий Олексій Суханов зізнався, що живе з цукровим діабетом уже п’ять років

Відомий український телеведучий і інтерв'юер Олексій Суханов приголомшив зізнанням:...

У Львівській області затримано підозрюваного у гучному вбивстві

Поліція Дніпропетровської області та Офіс генпрокурора розкрили вбивство колишнього...

НАБУ і САП викрили нову корупційну схему в Міноборони

Поки фронт тримає оборону, у тилу не втрачають можливості...

Банкова прагне зірвати “мир” на умовах Кремля

За інформацією джерела в Офісі Президента, Андрій Єрмак активно...

ТОП-10 найчистіших міст України

Україна — країна, де є все: гори, море, степ,...

В Києві адвокати торгували закритою інформацією з ЄДРСР

Спеціалізована антикорупційна прокуратура спільно з НАБУ повідомила про викриття...

Понад 8 тисяч колишніх засуджених служать у ЗСУ

З початку дії закону про умовно-дострокове звільнення засуджених заради...

Правоохоронці викрили масштабну аферу із землею в Обухівському районі

У Київській області викрито злочинну схему незаконного заволодіння комунальними...