Публічні звинувачення від Віталія Шабуніна та організації «Центр протидії корупції» (ЦПК) у корупції та покриванні злочинців привертають увагу громадськості, але можуть мати негативні наслідки. Без належного заглиблення в суть проблеми такі заяви шкодять не лише людям, які намагаються рухати реформи, а й загалом майбутньому оборонного комплексу України.
На цьому наголосив Олександр Косован — власник «MacPaw», що продає програму-коінер по всьому світу й донатить мільони на ЗСУ, реагуючи на звинувачення очільника «ЦПК на адресу авторів законопроекту №12202, інформує «Закон і Бізнес».
Як повідомляв «ЗіБ», напередодні голосування у Верховній Раді за цей проект «ЦПК» та його очільник В.Шабунін закликали наредпів не голосувати за цей «руйнівний» проект.
Проте, як зазначає О.Косован, «його критика завдає більшої шкоди, ніж користі». «Вважаю несправедливими такі звинувачення. Галина [Янченко] діє в надзвичайно складних умовах, щоб змінити систему, яка роками просто «вбивала» вітчизняне ВПК. Тож хочу публічно висловити свою підтримку її позиції», наголосив бізнесмен.
Це не перший випадок, коли антикорупційні активісти піддають жорсткій критиці тих, кого раніше підтримували та просували на державні посади, а також легковажно ставляться до кадрів, рекомендацій та законопроектів. Так, зокрема, В.Шабунін раніше активно піарив міністра оборони Рустема Умєрова, якого тепер так само завзято критикує.
Водночас, сам очільник «ЦПК» ухилявся від служби в ЗСУ: фіктивно рахувався на службі в 207 окремому батальйоні ТрО, де нібито обіймав посади стрільця, водія-електрика й розвідника. При цьому, проживав удома в Києві, у підрозділах, де начебто проходив службу, не з’являвся, отримував на банківську картку грошове забезпечення, додаткову винагороду за виконання завдань в умовах воєнного стану й «бойові» за, начебто, безпосередню участь у бойових діях. За сприянням керівництва НАЗК був нібито відряджений до агентства, де також не з’являвся.
Проти В.Шабуніна та службових осіб, які допомогли йому уникнути проходження служби, ДБР порушено кілька кримінальних проваджень. Зокрема, за фактом використання В.Шабуніним завідомо підробленого військового квитка (попередня кваліфікація — за ч.4 ст.358 КК); за фактом допомоги головою НАЗК Олександром Новіковим і заступником голови НАЗК Артемом Ситником солдату В.Шабуніну в ухиленні від військової служби (попередня кваліфікація — за ч.4 ст.409 КК); за фактом незаконного призначення В.Шабуніна бойовим медиком взводу охорони 101 окремої бригади охорони Генерального штабу ЗСУ з незаконним присвоєнням йому звання «молодший сержант» (попередня кваліфікація — за ч.5 ст.4261 КК).
Також суд зобов’язав ДБР зареєструвати кримінальне провадження за фактом привласнення В.Шабуніним джипу Nissan Pathfinder, який переданий як гуманітарна допомога для потреб ЗСУ.
Зі слів самого В.Шабуніна, він має «законні підстави», аби не служити. Адже у 9 класі не пройшов медичну комісію — не пропустив дерматолог через родимки на тілі.
Раніше В.Шабунін піддавав критиці християнство, Захід, секс тощо, зокрема, зазначаючи, що «основне джерело поширення СНІДу в Україні — це не наркотики і наркомани, а невпорядковані статеві стосунки». І відповідальність за це, на його думку, лежить на християнах, бо «для них шлюб перестав бути цінністю».
В.Шабунін активно просував та агітував за обрання до Верховної Ради Тетяни Монтян — проросійської пропагандистки, яка виїхала до рф і наразі підозрюється у колабораційній діяльності.
Крім того, на думку експертів, свого часу він організував підпал свого будинку, аби отримати можливість збудувати на його місці новий — більшої площі, аби легалізувати у такий спосіб незаконні отримані доходи від впливу, зокрема, на судову систему.
Також, за даними ЗМІ, від мобілізації ухиляється чоловік співзасновниці «ЦПК» Дарії Каленюк — Орест Рудий.