Реформа залізничного транспорту в Україні, яка включає позбавлення «Укрзалізниці» її монопольного статусу, відкриє нові можливості для розвитку конкурентного ринку та суттєвого зниження тарифів на вантажні перевезення. Президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко, коментуючи ініціативу «Укрзалізниці» щодо гармонізації тарифів, висловив свою думку про необхідність таких змін.
Козаченко наголосив, що держава повинна зберігати монополію лише на центральну, магістральну лінію залізничних шляхів, тоді як під’їзні колії та перевезення мають бути передані у приватні руки. Такий підхід, на думку експерта, дозволить суттєво знизити тарифи на вантажні перевезення. «Якщо б цей ринок був відкритим для приватних компаній, тарифи знизилися б самі по собі мінімум на 30%, а по деяких напрямах – і на 50%», – зауважив Козаченко.
Він також підкреслив, що Європейський Союз вже давно чекає від України цієї реформи. У ЄС, за його словами, 308 компаній мають ліцензії на залізничні перевезення як пасажирів, так і вантажів, при цьому жодна з них не є державною. Натомість в Україні зберігається монополія, що стримує розвиток конкуренції та перешкоджає зниженню тарифів.
Козаченко нагадав, що за останні десять років вдалося з великими труднощами внести зміни в законодавство, які дозволили використовувати приватні вагони на залізниці. Однак наступним кроком повинно стати надання права приватним компаніям на використання власної тяги, що стане ключовим фактором для розвитку конкуренції на ринку.
Раніше керівник «Укрзалізниці» Євген Лященко заявив про чергове підвищення тарифів на вантажні залізничні перевезення, попри те, що компанія вже зафіксувала прибуток у розмірі 3,1 млрд грн. Однак, в Асоціації добувних підприємств (НАДПУ) попередили, що таке підвищення може негативно вплинути на обороноздатність країни.
Зниження тарифів на перевезення може стати ефективним інструментом стимулювання економіки України. За словами Козаченка, рентабельність вантажних перевезень вже досягла 27%, і для забезпечення подальшого зростання економіки та підтримки бізнесу необхідно створити умови для розвитку конкуренції на залізничному ринку.