Заступник керівника Офісу Президента Ростислав Шурма за короткий період знайомства з Володимиром Зеленським зміг стати його довіреною особою та замкнути на собі ряд питань, що визначають економічну політику держави. Разом з тим, бекграунд Шурми тісно пов’язаний з Рінатом Ахметовим, який зберіг вплив на свого екс-менеджера.
Ростислав Шурма в команді Володимира Зеленського відносно недавно – з листопада 2021 року. До цього часу Шурма 13 років пропрацював в структурах Ріната Ахметова. Саме в той період був закладений фундамент сімейного бізнесу Ростислава та його рідного брата Олега, а в довідці СБУ на Шурму появилась характеристика: “тіньовий мер Запоріжжя від Ахметова”.
Варто відзначити, що будучи менеджером на одному із заводів Ріната Леонідовича, Шурма також займався політичними проектами олігарха, навіть встиг побувати депутатом облради від Партії Регіонів. Маючи політичний вплив на Запорізьку область, Ростислав Шурма засвітився у великій кількості корупційних скандалів: від “розпилу бюджету” до незаконного виділення земель в Запоріжжі, про що писала місцева преса.
Але корупційними скандалами українців не здивуєш. Так, резонансне розслідування Bihus.Info в якому журналісти знайшли докази незаконного збагачення Ростислава та Олега Шурм, які отримували кошти з бюджету “по зеленому тарифу” за роботу сонячних станцій на ТОТ Запорізької області, в юридичному плані закінчилось буквально нічим. Як повідомляють журналісти NV, пов’язана з Олегом Татаровим суддя Печерського суду Світлана Шапутько закрила справу “про конфлікт інтересів”.
В свою чергу журналістів нашого видання зацікавили факти з біографії Ростислава Шурми які, за інформацією наших джерел, задокументовані службою безпеки Ріната Ахметова та допомагають самому багатому українцю через свого екс-менеджера впливати на економічні процеси в державі. Зокрема на близьку для Ріната Леонідовича енергетику.
Ці факти не просто пов’язані з корупційними схемами Ростислава Шурми, але й пересікаються зі справами про держзраду, що може поставити хрест на блискучій кар’єрі Ростислава Ігоровича. В даній площині цікаві два запорізькі кейси: звинувачуваних у держзраді Олега Кізіменко та В’ячеслава Богуслаєва.
Як стало відомо нашому виданню, компанії зрадника Олега Кізіменко, за погодженням з Ростиславом Шурмою, вигравали в Запоріжжі тендери на десятки мільйонів. Нагадуємо, за версією слідства, Кізіменко брав участь у створенні окупаційних органів Севастополя, добровільно передавав Росії службову інформацію з конфіденційними та особистими даними, а також особисто організовував парад військової техніки Збройних сил РФ 9 травня 2014 року. На судовому засіданні обвинувачений свою провину визнав повністю.
Другий цікавий подібний кейс – це співпраця Ростислава Шурми та звинуваченого у держзраді В’ячеслава Богуслаєва. Цікавий цей кейс в першу чергу тим, що Шурма та Богуслаєв мали спільні “бізнес проекти”, в тому числі з корупційною складовою. Нагадуємо, що служба безпеки Рената Леонідовича ретельно фіксувала усі “темні справи” свого ТОП менеджера Ростислава Шурми.
Як зазначають наші джерела в оточені Ріната Ахметова, однією з причин звільнення Шурми зі структур олігарха, стала інформація Служби безпеки олігарха про системні крадіжки Шурмою на заводах, зокрема “ільментна схема”. Як бачимо, у Ріната Леонідовича за 13 років назбиралось багато цікавого на екс-менеджера, що в любий момент може з’явитися в пресі.
За інформацією нашого видання, Ростислав Шурма до цього часу має вплив на політичні та економічні процеси, що відбуваються в Запоріжжі. До прикладу, Шурма курує діяльність голови військової адміністрації Запорізької області Івана Федорова, а нещодавно разом з бізнес партнером Ріната Ахметова, підсанкційним Вадимом Новінським був змінений в.о. мера Запоріжжя Анатолій Куртєв на Регіну Харченко. Що показово в даній ситуації, Шурма продовжує працювати в інтересах структур Ахметова.
Також варто відзначити, що Рінат Ахметов незважаючи ні на війну, ні на інші обставини уже багато років продовжує фінансувати мусульманські громади, як в Україні та і в Росії. Майже непоміченими, на регіональних сайтах рідко появлялись новини про будівництво Ахметовим мечетей. Сама відома з них – Біла мечеть в Болгарі (Казань, Російсько Федерація) та мечеть в Донецьку, яка була побудована ще в 2012 році. Остання інформація – на рівні слухів, про виділення Рінатом Леонідовичем коштів на будівництво мечеті в Києві. Враховуючи динаміку ісламізації в Україні, Ренат Леонідович зможе зберегти свій політичний вплив при любій владі.
Стосовно впливу на економічні процеси в Україні, ні для кого не секрет, що теперішній прем’єр міністр Денис Шмигаль в минулому екс-менеджер Ріната Ахметова, сьгодні являється його креатурою в Кабміні. Заміна Дениса Шмигаля на нового “улюбленця Зеленського” Ростислава Шурму, не змінить баланс сил, та забезпечить Ахметову доступ до управління економікою.
В інтерв’ю американському виданню The Washington Post Рінат Ахметов заявив, що свій перший капітал заробив грою в карти: “Я зрозумів таке: карти – це тактика і стратегія, аналітичний склад розуму, практичний підхід і здатність перемагати”. Зі слів олігарха, біля 20 років він грав у “підкидного дурака”. Ніхто не знає, коли і за яких обставин Рінат Ахметов достане свій головний козир – компромат на Ростислава Шурму, та за яких обставин буде готовий з ним “розпрощатись”.