У п’ятницю, 23 лютого, поблизу кордону з Польщею, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль оголосив про впровадження “Плану взаєморозуміння”, розробленого для розблокування кордону між двома країнами. Він підкреслив, що цей план передбачає “болісні для нас компроміси”.
Шмигаль зазначив, що блокада кордону негативно позначається на економіці України та на можливостях країни краще захиститися від російського агресора. Він підкреслив, що за останні п’ять місяців Україна не експортувала зерно, кукурудзу, насіння соняшника та ріпак на польський ринок, а українське зерно проходить через Польщу тільки транзитом.
Шмигаль також наголосив на тому, що блокада негативно впливає на торгівлю між Україною та Польщею, а також загальну економічну ситуацію обох країн. Він закликав до розв’язання цього питання та прийняття конструктивних рішень.
У рамках “Плану взаєморозуміння” першим кроком є згода України на обмеження аграрного експорту до Європейського Союзу, запропонованого Європейською комісією. Шмигаль пояснив, що ці обмеження, які включають м’ясо птиці, яйця та цукор, будуть застосовуватися лише у разі перевищення обсягів експорту, які були в середньому за 2022 та 2023 роки.
Другий крок передбачає проведення скринінгу якості української агропродукції за класифікаційними кластерами, що стосуються аграрної політики та транспорту. Це необхідно для уникнення маніпуляцій щодо якості продукції.
Третім кроком є заклик до Польщі приєднатися до звернення до Європейської комісії щодо припинення російського аграрного експорту до ЄС.
Четвертий крок включає створення “Тристороннього штабу” з участю України, Польщі та Європейської комісії з метою швидкого вирішення питання блокади кордону.
П’ятий крок передбачає вирішення питання пропуску на кордоні не лише військового обладнання та гуманітарної допомоги, а й інших груп товарів.
Шмигаль підкреслив, що цей план є справедливим підходом та вигідним для обох сторін, і закликав до конструктивного діалогу.