Розслідування діяльності посадовця СБУ та його сімейного бізнесу

Українське суспільство знову вразила інформація про значний майновий приріст родини високопосадовця Служби безпеки України. За даними доступних джерел, родичі керівника управління ГУ «Д» ДЗНД СБУ, полковника Олексія Зеленського, протягом останніх років значно розширили свій майновий портфель, інвестуючи в нерухомість та автотранспорт.

Родичі керівника управління ГУ «Д» ДЗНД СБУ, полковника Олексія Зеленського за останні роки набули у власність автомобілів і мотоциклів на загальну суму 440 тисяч доларів. Крім того, тесть та мати посадовця обзавелися будинками у Конча-Заспі. Один із них після розмови з журналістами виставили на продаж за майже $1 млн. Сам посадовець зазначає, що він та члени його родини займаються перепродажем автомобілів і будинків. Загалом, за словами самого Зеленського, за останні 10 років він продав 47 автівок. Журналісти також виявили 5 будинків, куплених/побудованих та проданих родичами Зеленського за останні роки.

Про це йдеться у новому розслідуванні «Слідства.Інфо».

Будинки в Конча-Заспі

Під час повномасштабного вторгнення тесть полковника Олексія Зеленського став власником будинку на 328,2 квадратних метри.

Маєток придбаний у травні 2023-го. Вже через пів року тесть зареєстрував цей же будинок у 396,8 квадратних метрів.

Перебіг будівництва публікувала у своєму Instagram дружина Олексія — Юлія. Наприклад, показувала, як облаштовують басейн.

Полковник Олексій Зеленський розповів журналістам «Слідства.Інфо», що за будинок заплатили $240 тис. Купили його у складчину, для того, щоб відремонтувати та продати.

«Брали будинок на Юліного батька. Частину грошей давав її батько, Юля, мій кум. Тоді відразу писалася розписка. Я можу поговорити з кумом, тому що ми частину віддали за цей будинок», — розповів Зеленський та додав, що будинок перебуває у продажу вже півтора місяця.

Натомість «Слідство.Інфо» виявило, що оголошення про продаж цього будинку з’явилося саме в день розмови посадовця з журналістами.

Крім того, з кешу Google видно, що того ж дня Зеленські виставили свій будинок на продаж за 39 млн 460 тис. грн. Тобто майже за 1 млн доларів США.

Олексій Зеленський каже, що зараз він та його родина проживають в іншому будинку в Конча-Заспі.

Згідно з документами, мати Олексія Зеленського у 2021 році купувала тільки саму ділянку, на якій тоді стояв недобудований будинок. Обʼєкт обійшовся їй всього у $25 тис.

«Ні, це був не будинок, це були стіни з дахом. Це була недобудована ділянка, я не пам’ятаю до 50 тис. (доларів) брали. Це я був ініціатором. Зараз ми там живемо», — каже Зеленський.

Експерт з питань нерухомості Євгеній Полунов оцінив це придбання у щонайменше 170 тисяч доларів та зазначив, що ціна у $25 тис. не відповідає ринковій станом на 2021 рік.

Автопарк Зеленських

За допомогою сервісу Youcontrol вдалося дізнатися, що на початку цього року дружина посадовця Юлія стала власницею зеленої BMW X6 M 2023 року випуску.

У січні 2024-го таку автівку на профільних сайтах продавали приблизно за $137 тис.

У червні 2023-го Олексій Зеленський придбав Mercedes-Benz s 500 (2020 року). Ця автівка неодноразово потрапляла на камери фото- та відеофіксації порушень ПДР.

Нині такі автівки продають від $120 тис.

На початку цього року мати посадовця, колишня підполковниця СБУ, придбала Lexus LX 600 (2022 року випуску).

У січні, коли купувалося це авто, такі ж машини продавали за майже $140 тис.

Крім того, Олексій Зеленський та його матір у 2024 купили два мотоцикли BMW, ринкова вартість яких близько $20 тис.

Олексій Зеленський у коментарі «Слідству.Інфо» відповів, що він та його родичі займаються перепродажем автомобілів: «Я протягом 12-15 років займаюся машинами. Близько 47 машин за останні 10-11 років було продано з мого номера телефону».

Журналісти «Слідства.Інфо» перевірили цю інформацію та справді знайшли близько 20 оголошень з продажу автівок з номера посадовця.

Також, за словами Зеленського, частину з перелічених транспортних засобів вдалося придбати за ціною значно меншою від ринкової, оскільки ті мали пошкодження. Так, наприклад, Mercedes-Benz s 500, як стверджує посадовець, обійшовся йому у $78 тис., а BMW його дружина придбала за «80 з копійками».

Як йдеться у розслідуванні, родичі Зеленського за останні роки загалом набули у власність 5 будинків у передмісті Києва, частину з них продали.

Сергій Миткалик, голова правління ГО «Антикорупційний штаб», вбачає у зібраних «Слідством.Інфо» фактах та озвученій Зеленським позиції ознаки бізнес-діяльності посадовця, яка заборонена законом.

«Є чітке розмежування бізнесу і службової діяльності. Відповідно, якщо ти посадова особа, то ти маєш виключно виконувати функції держави. Він (Зеленський, — ред.) як службова особа у межах свого робочого часу і навіть поза робочим часом не мав права здійснювати ці перепродажі. Якщо службова особа правоохоронних органів здійснює підприємницьку діяльність або оплачувану діяльність, то закон про запобігання корупції це прямо забороняє», — каже Миткалик.

Голова правління ГО «Антикорупційний штаб» Сергій Миткалик припускає, що  Зеленський оформлює транспортні засоби на своїх родичів для того, щоб платити менше податків від перепродажу.

«Він намагається ухилитися від сплати податків шляхом здійснення підприємницької діяльності не на одну особу, а на три. Якщо ти часто здійснюєш перепродаж, то оформлюєш на членів сімʼї, родичів, щоб не платити податок від тієї діяльності, яку ти здійснюєш. Це має ознаки ухилення від сплати податків до бюджету», — зазначив «Слідство.Інфо» юрист Сергій Миткалик.

Сергій Миткалик вбачає у зібраних «Слідством.Інфо» фактах та озвученій Зеленським позиції ознаки бізнес-діяльності посадовця, яка заборонена законом.

«Коли ти купуєш землю, будинок з метою продажу цих будинків, — це теж здійснення комерційної діяльності. Якщо дозволити держслужбовцям займатися підприємницькою діяльністю, то зростає ймовірний ризик, що вони будуть використовувати свої службові повноваження для ведення цього ж бізнесу», — розповів Миткалик.

У СБУ  після виходу розслідування заявили, що вважають бізнес-діяльність  полковника СБУ законною.

«Транспортні засоби членів його родини були придбані за рахунок багаторічної підприємницької та фінансово-господарської діяльності, яку вони здійснюють на постійній основі, продажу інших транспортних засобів та об’єктів нерухомості», — йдеться у коментарі СБУ. У відомстві також зазначили, що родичі посадовця СБУ подають відповідні звіти до податкових органів.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Скандал навколо Сергія Лабазюка: корупційні схеми і земельні шахрайства

Сергій Лабазюк, відомий український народний депутат від фракції "За...

НАБУ завершило досудове розслідування справи з участю екс-керівника Держспецзв’язку Юрія Щиголя

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) оголосило про завершення досудового...

На Запоріжжі водій смертельно збив військовослужбовця

У Запорізькій області стався важливий інцидент, який викликав сильне...

Україна затримує масштабний контрнаступ через повільну поставку військової допомоги від союзників

На фоні зростаючої напруги на сході України та затягування...

Росія незаконно використовує український бренд

На цьому тижні українська делегація в Організації Об'єднаних Націй...

Екс-генерал ЗСУ Кривонос закликав не вважати F-16 “диво-зброєю”

Екс-генерал Збройних сил України, Ігор Кривонос, висловив свої погляди...

Українські ув’язнені уже воюють на фронті, у складі 225 ОШБ

Українські ув'язнені, які підписали контракт з ЗСУ, уже більше...

У “Слузі народу” обговорюють мобілізацію тих, кому ще немає 25

Народний депутат від фракції "Слуга народу" Федір Веніславський заявив...