За перше півріччя 2025 року понад 5 тисяч українців скористалися своїм правом змінити ім’я. За даними Міністерства юстиції України, таких випадків було зафіксовано 5 017. Найбільше — у столиці: 784 мешканці Києва подали відповідні заяви.
Серед регіонів лідерами також стали Дніпропетровська область (433 випадки), Львівська (403), Одеська (359), Київська (335) та Харківська (255).
Хто і як може змінити ім’я в Україні
Згідно із законодавством, змінити ім’я, прізвище чи по батькові має право кожен громадянин України, який досяг 16 років. Особи віком від 14 до 16 можуть це зробити за письмовою згодою батьків або піклувальника.
Для цього потрібно звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) за місцем проживання. Якщо людина постійно мешкає за кордоном — до консульської установи.
Що потрібно для зміни імені
Процедура включає подання заяви та обов’язкового пакету документів:
-
паспорт громадянина України;
-
свідоцтво про народження;
-
документи про шлюб чи його розірвання (якщо є);
-
документи про дітей (за наявності);
-
фотокартка;
-
письмове зобов’язання про надання правдивої інформації;
-
квитанція про сплату держмита (5,10 грн за першу зміну, 51 грн — за повторну).
Для осіб віком 14–16 років також потрібна згода батьків.
Після подачі заяви документи перевіряють, зокрема — за допомогою запитів до поліції. Перевіряється, чи немає судимостей, розшуку, неправдивих даних. Заяву розглядають до трьох місяців, в окремих випадках — до шести.
Що після схвалення
Якщо зміну імені дозволили, заявник отримує офіційне свідоцтво. Після цього протягом трьох місяців потрібно оновити документи — паспорт, ідентифікаційний код, дипломи, правовстановлюючі документи тощо.
Якщо ж за цей термін людина не звернеться до ДРАЦС за оформленням свідоцтва — дозвіл анулюється, і процедуру доведеться проходити заново.
Мін’юст зазначає: в рамках політики безбар’єрності створено максимально прості та доступні умови, щоб кожен міг реалізувати своє право на зміну імені без дискримінації та зайвих перешкод.