Нацбанк України готується до скасування частини валютних заборон

Національний банк України (НБУ) планує значне пом’якшення валютних обмежень, введених під час війни. Про це йдеться у внутрішньому листі №40-0009/61174, розісланому банкам, в якому зазначено про розгляд можливостей для спрощення діючих валютних обмежень.

З нього зрозуміло, що НБУ хоче розрахувати суму валюти, яка може піти з України за кордон, якщо влада дозволить бізнесу оплатити старі, довоєнні, поставки імпортних товарів. Очевидно, ці проплати спочатку застрягли, і не були проведені після введення валютних обмежень 24 лютого 2022 року.

У НБУ хочуть зрозуміти, наскільки істотним буде валютний відтік і скільки долара із золотовалютних резервів України доведеться продати, якщо він піде на поблажки для платежів. Остаточне рішення буде ухвалено після збору всієї інформації та аналізу.

Як відомо, валютна лібералізація Нацбанку цього року виливається в зростання валютних продажів регулятора, що підтверджується офіційними звітами: з $2,99 млрд у червні 2024 року до $3,3 млрд у липні, наприклад. Загалом від початку цього року НБУ продав уже $18,5 млрд (купити зміг лише $118,6 млн) – це десь половина поточного розміру золотовалютних резервів країни, які, утім, регулярно поповнюються за рахунок міжнародної допомоги. Але не на 100%. За підсумками липня регулятор відзвітував про скорочення цих резервів на 1,8% – до $37,2 млрд.

Зараз НБУ запросив у банків дані щодо:

– Неоплаченими імпортними контрактами до 23 лютого 2021 року (зокрема з 1 січня 2020 року до 23 лютого 2021-го, а також із 1 січня 2019 року до 31 грудня 2019 року і раніше 31 грудня 2018 року);

– Боргами за імпортом товарів до 23 лютого 2021 року за умови прямого кредитування, страхування, гарантування, поручительства іноземного експортно-кредитного агентства, а також іншої країни через уповноважену організацію/особу. Із зазначенням резидентства такої особи, банку.

Схоже, нова валютна лібералізація може торкнутися цих контрактів.

Видно, що влада поспішає. Усі ці дані Нацбанк зажадав надати до 23 серпня 2024 року, коли, мабуть, планують почати аналіз і ухвалити рішення. Його не виключають наприкінці серпня або у вересні. Можливо, під час чергової заяви щодо перегляду облікової ставки НБУ, яку, згідно з офіційним графіком, має бути оприлюднено 19 вересня.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Міністр Чернишов став рекордсменом серед урядовців за статками

Міністр національної єдності України Олексій Чернишов задекларував понад 176...

Сусіди надсилали фальшиві листи від зниклого на фронті сина — мати переказала їм 415 тис. грн

В Одеській області поліція затримала групу осіб, які протягом...

Волонтерка Берлінська: “Росія не зупиниться на Сумщині чи Харківщині”

Волонтерка, ветеранка та керівниця проєкту Victory Drones Марія Берлінська...

Понад 3,9 мільйона українців перехворіли на ГРВІ за епідсезон

Упродовж минулого тижня в Україні на гострі респіраторні вірусні...

Чому в Україні неможливі справжні податкові реформи

Кожного разу, коли в Україні лунають розмови про «справедливу...

Фіналіста Нацвідбору Якова Марного мобілізували до ЗСУ

Фіналіст Нацвідбору на Євробачення-2025 та соліст постпанк гурту "ДК...

З 15 квітня в Україну прийде справжнє тепло до +20°

Після кількох тижнів нестабільної погоди в Україну нарешті повертається...

У Києві рецидивіста засудили до 15 років за зґвалтування та вбивство знайомої

Святошинський районний суд Києва визнав винним 42-річного чоловіка у...