Національна академія наук України знову опинилася в центрі уваги через низку резонансних скандалів, які стосуються не лише передачі державних земель під житлову забудову, а й питань, пов’язаних із розкішними активами її керівників. Крім того, журналісти “СтопКора” з’ясували, що керівники НАН, які повинні продемонструвати скромний рівень життя, володіють елітними квартирами, котеджами, а також дорогими автомобілями, які не отримують їхнім офіційним доходам.
Як забудовники захоплюють землю НАН?
Однією з найбільш обговорюваних тем є активна участь столичного забудовника Сергія Копистири та його компанії KSM-Group в застроці території, що належить НАН. Без деяких дозволів, компанії «Копістирі» будують житлові комплекси на землях академії. Ситуація з об’єктом на вулиці Степанченка стала предметом кримінального розслідування, однак є переконання, що ці будівництва могли отримати «зелене світло» від керівників НАН в обміні на вигоду.
Президент НАН Анатолій Загородний та його елітна нерухомість
Президент Національної академії наук України Анатолій Загородний офіційно декларує невеликий житловий об’єкт у Києві, який був придбаний за символічну суму в 17 тисяч гривень. Однак виявили журналісти, що насправді він володіє елітною квартирою в ЖК “Хрустальні джерела”, яка коштує від 3 мільйонів гривень. Саме цей комплекс, побудований KSM-Group, став домом для багатьох високопосадовців НАН і членів їхньої країни. Це піднімає питання про можливість корупційних зв’язків між керівниками академії та забудовниками.
Борис Николенко та його розкішний котеджний містечко
Директор ГАТП НАН, Борис Николенко, також потрапив у скандал через нерухомість. За офіційною зарплатою 26 тисяч гривень він, за даними реєстрів, володіє котеджним містечком під Києвом, яке складається з кількох елітних будинків. Також, як з’ясували журналісти, цей котеджний комплекс знаходиться в лісі, далеко від столиці, що має збитки щодо справжніх джерел фінансування таких активів.
Автомобіль Семиноженка та інші враження
Більше того, інші топ-чиновники НАН, як-от Володимир Семиноженко, також стали об’єктами розслідувань. Попри те, що в його декларації вийшло два Mercedes, журналісти зафіксували на парковці НАН Land Cruiser, вартість якого становить близько 4 гривень. Охоронці підтвердили, що цей автомобіль належить саме Семиноженку, що знову поставило під сумнів достовірність офіційних декларацій.
Михайло Сидоренко та його зв’язки з незаконними застройками
Михайло Сидоренко, керуючий справами НАН, який відповідає за питання, пов’язані з нерухомістю академії, також потрапив у центр антикорупційних розслідувань. Він фігурує у справах про завдання збитків НАН на 21,7 мільйона гривень. Попри це, Сидоренко стверджує, що нічого не знає про незаконне будівництво на території академії.
Загалом ситуації в Національній академії наук України виглядає дуже перевагою. З одного боку, науковці починають від нестачі фінансування та втрачають цінні землі, а з іншого – керівники академії накопичують елітні активи. Тісні зв’язки із забудовами та неконтрольоване роздавання державних земель під виклик викликають серйозні питання щодо прозорості діяльності НАН та її керівництва.