Панічна атака — це раптовий приступ сильного почуття тривоги, що супроводжується фізичними симптомами, такими як прискорене серцебиття, запаморочення, нудота, задуха та відчуття нереальності. Цей неприємний стан може тривати від 5 до 60 хвилин, але не є шкідливим для здоров’я. Однак, якщо панічні атаки повторюються і утруднюють життя, важливо звернутися за допомогою.
Експерти Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” пояснили, що панічна атака може виникати без видимих причин, коли тіло помилково переходить у режим “бийся або біжи”, навіть коли реальної загрози немає. Це часто трапляється через стрес, перевтому, емоційне вигорання або інші фактори.
Симптоми панічної атаки включають:
- Прискорене серцебиття
- Задуха та пришвидшене дихання
- Тремтіння, оніміння рук і ніг
- Нудота, дискомфорт у шлунку
- Запаморочення та надмірна чутливість до світла
Щоб зменшити прояви панічної атаки, можна скористатися технікою “5–4–3–2–1”, яка полягає в концентрації на навколишніх речах та відчуттях. Якщо ж атаки повторюються і значно впливають на життя, необхідно звернутися до фахівця.
Підтримка лікаря допоможе визначити причини і розробити стратегію боротьби з панічними атаками, що можуть ставати серйозною проблемою, якщо залишаються без уваги.