Відбудова України після війни та зміцнення її армії обійдеться у 205 мільярдів доларів протягом наступного десятиліття, а загальні витрати на підвищення обороноздатності Європи можуть сягнути трильйонів доларів. Витрати на зміцнення армії України, зокрема, оцінюються в 175 мільярдів доларів. Ці кошти будуть витрачені на модернізацію збройних сил, підготовку до миротворчих операцій та поповнення стратегічних запасів.
Сума витрат на відновлення та зміцнення армії залежатиме від різних факторів, зокрема, від того, скільки територій буде необхідно захищати після завершення бойових дій, а також чи буде розгорнуто миротворчий контингент чисельністю 40 тисяч військових. Це обійдеться додатково в 30 мільярдів доларів. Однак українська влада вважає, що для належного захисту країни необхідно більше військових сил.
Окрім України, значну частину витрат понесе Європа, яка повинна зміцнити свою оборону. Витрати на оборону країн-членів ЄС зростуть до 3,5% від їхнього ВВП, і основні кошти підуть на поповнення запасів артилерії, будівництво протиповітряної оборони, створення ракетних систем і зміцнення східних кордонів ЄС. Це не лише зміцнить обороноздатність України, але й підготує Європу до можливих загроз з боку Росії.
Якщо Європа фінансуватиме ці витрати за рахунок боргових зобов’язань, це може призвести до додаткових 2,7 трильйона доларів боргу для п’яти найбільших європейських членів НАТО впродовж наступного десятиліття. Це викликає занепокоєння щодо економічних наслідків, і Європа стоїть перед важливим вибором.
Зміцнення оборонного сектору потребуватиме значного перегляду бюджетних стратегій, що може вплинути на інші сфери економіки, такі як охорона здоров’я, освіта та соціальне забезпечення. Крім того, ЄС стикається з політичними викликами, зокрема, щодо використання заморожених російських активів на суму 300 мільярдів доларів для фінансування відбудови України.
На фоні зростаючих фінансових зобов’язань Європи, президент США Дональд Трамп висловив свою позицію, заявивши, що Європа повинна взяти на себе основний тягар допомоги Україні. “Дивіться, між нами є океан. Вони цього не мають”, – підкреслив Трамп, зазначивши, що для Європи ця війна має набагато важливіше значення, ніж для США.