Смерчі атакують Україну? Насправді ми просто їх частіше знімаємо

Відео з гігантськими стовпами пилу й хмар, що зависають між небом і землею, стрімко ширяться соцмережами — і створюють враження, що смерчі в Україні стали частішим явищем. Та чи справді це так?

Останній випадок зафіксували 3 червня у Чернігові — близько 17:00 мешканці міста стали свідками потужної грози, під час якої в небі з’явилося явище, схоже на смерч. Очевидці з різних районів фільмували вихор на телефони, а відео миттєво розлетілися інтернетом. Це був уже другий випадок у місті за кілька днів — подібне зафіксували також 30 травня.

Свідки описували стовп повітря як тонкий, що швидко набирав силу й рухався. Подібні явища спостерігали й у Смілі на Черкащині 12 травня — після спеки налетів вихор, а потім вдарив град. Раніше смерчі фіксували також у Дніпрі, Павлограді, на Київщині, Львівщині, Волині, Полтавщині та навіть у Запорізькій області.

Смерчі були завжди — просто ми тепер їх бачимо

Фахівці кажуть: кількість смерчів в Україні навряд чи збільшилася. За словами синоптика Укргідрометцентру Наталії Птух, такі явища завжди виникали у літній період, коли спекотне, вологе повітря зіштовхується з холодним — найчастіше в травні–серпні.

Пояснення просте: раніше подібні явища могли минути непоміченими, а тепер майже кожен має телефон з камерою — і встигне зняти подію, яка триває буквально кілька хвилин.

Діаметр смерчу зазвичай становить кілька десятків метрів. Через малу площу охоплення метеостанції практично не фіксують ці явища — на відміну від відео з дронів і смартфонів, якими переповнений інтернет.

Чи винен клімат?

Науковці обережно припускають, що зміни клімату можуть впливати на потужність смерчів, але однозначних доказів цього поки немає. За словами кліматолога Віри Балабух, через підвищення температури в Україні частішають потужні грози, шквали й град, а це ті ж процеси, що формують смерчі. Проте офіційно підтвердити тенденцію на збільшення частоти цих явищ наразі неможливо — відсутні потрібні інструменти спостереження.

Чи це небезпечно?

Смерчі в Україні зазвичай не такі масштабні, як у США, однак і вони можуть завдавати локальних руйнувань — особливо для легких конструкцій або при потраплянні в епіцентр. Якщо смерч наближається, фахівці радять ховатися в підвалі або в міцній будівлі, уникати вікон, а на відкритій місцевості — лягти в заглиблення, прикривши голову руками.

Тож хоча смерчі — не нове явище для України, завдяки соцмережам і новітнім технологіям ми стали краще їх бачити. І, можливо, сприймати серйозніше.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Скандал у музичній школі: мистецький вітраж зник з фасаду і опинився на звалищі

У Києві стався прикрий і абсурдний інцидент — частини...

Директор фірми відповість за махінації з фортифікаційними проєктами на Сумщині

Правоохоронці Сумщини повідомили про підозру директору підприємства з Рівненщини,...

Наймасштабніша атака з початку війни: Івано-Франківськ зазнав потужного повітряного удару

У ніч на 21 липня російські війська здійснили комбіновану...

Про що спілкувався Кіт Келлог з українськими елітами “за закритими дверима”

За інформацією наших джерел у Вашингтоні, нещодавній приїзд спеціального...

Співак Вакарчук показав кохану на публіці вперше за довгий час

У Києві триває Atlas Festival — наймасштабніший музичний захід...

Комунальник з Одеси вимагав хабар за встановлення МАФів

Правоохоронці викрили і затримали головного інженера одного з комунальних...

Через компанію «Михайлівський райагропостач» вивозять зерно з окупованих територій до ЄС

На тимчасово окупованих територіях Запорізької області функціонує організоване злочинне...

Податківця з Тернополя судитимуть за приховування майна на понад 23 мільйони

Офіс Генерального прокурора передав до суду обвинувальний акт щодо...