29 березня Росія завдала нового комбінованого удару по Україні “шахедами”, крилатими ракетами з Ту-95МС та аеробалістичними “кинджалами” з Міг-31.
Під час масованої атаки, яка тривала всю ніч, росіяни випустили 99 ракет різних видів і дронів по об’єктах енергетики України, повідомили вранці Повітряні сили. 58 “шахедів” і 26 ракет вдалося збити.
Ударів завдали по об’єктах енергетики у Дніпропетровській, Черкаській, Кіровоградській та Івано-Франківській областях, повідомляє міненерго. Ціллю атаки були, зокрема, об’єкти генерації електроенергії.
Компанія Укренерго повідомила, що пошкоджень зазнали теплові та гідроелектростанції у різних місцях країни.
Внаслідок атаки на Дніпропетровщині почалися аварійні відключення, на Харківщині – графіки погодинних відключень.
Росія знову вдарила по району міста Стрий на Львівщині, де розташоване велике газосховище. Інформації про наслідки поки немає.
Через масовану ракетну атаку в Україні Польща вночі піднімала в повітря авіацію.
Ніч тривог і вибухів
Атака розпочалась після опівночі з “шахедів”, які майже всю ніч атакували центральні та західні області України, розвідуючи систему ППО.
Після 4 ранку на територію України залетіли запущені з Ту-95МС крилаті ракети, а близько 5 ранку Росія вдарила “кинджалами”.
Як повідомили Повітряні сили, Росія запустила кілька “кинджалів”, які вдарили по Львівщині біля Стрия. У це місто росіяни били під час атаки 24 березня – по газових об’єктах.
Про удар “кинджалом” біля Стрия повідомив керівник Львівщини Максим Козицький.
При цьому близько 5 години ранку, як повідомили Повітряні сили, Росія балістичними ракетами вдарила по південних і центральних регіонах, зокрема у напрямку Кременчука та Дніпра, там лунали вибухи. Також повідомляли про удар біля Миргорода.
Після 5 години ранку перші групи крилатих ракет з Ту-95 через Волинь досягли Львівщини, решта ракет прямувала на захід через Хмельниччину, Житомирщину та Вінниччину. Зрештою ракети попрямували у бік Івано-Франківська.
Біля цих міст, як повідомляли у соцмережах, лунали вибухи, працювала ППО.
Після 5.30 Повітряні сили кілька разів повідомляли про нові ракети, які атакували цілі біля Франківська. Під час минулих атак у цьому регіоні росіяни били по Бурштинській ТЕЦ.
Повітряна тривога закінчилась після 6 години ранку.
Наслідки ударів
Уночі над Дніпропетровщиною збили 12 ракет і 12 безпілотників, повідомляє адміністрація області.
У Дніпровському, Криворізькому та Кам’янському районах постраждали енергооб’єкти – на одному з них поранення отримав чоловік.
У Кам’янському – п’ятеро поранених, серед них 5-річна дівчинка. Двох постраждалих госпіталізували, зруйновані дачні будинки, понівечені автомобілі.
Компанія ДТЕК повідомила вранці, що під атакою були три її теплоелектростанції. Серйозно пошкоджено обладнання.
Про ракетні влучання в обʼєкт інфраструктури повідомила також влада Черкащини.
Начальник обласної адміністрації Ігор Табурець розповів, що вночі над областю збили 6 “шахедів” і одну крилату ракету.
Про атаку на обʼєкти критичної інфраструктури повідомила й адміністрація Івано-Франківської області.
На Харківщині внаслідок російських обстрілів за попередню добу загинули дві людини, дев’ять отримали поранення, повідомив керівник ОВА Олег Синєгубов.
Масовані удари минулого тижня
21 березня Росія після місячної перерви здійснили перший весняний масований удар, який прийшовся на Київ. У столиці та області поранення отримали 17 людей, але ракети збили.
Військові відзвітували про 31 збиту ракету. За даними ЗСУ, російські військові використали 29 крилатих ракет Х-101/Х-555, запущених з 11 стратегічних бомбардувальників Ту-95МС.
Крім того, згідно зі зведенням Повітряних сил ЗСУ, було ще дві балістичні ракети — “Іскандер-М” та “Кинджал”. Більшість ракет маневрували по багатьох регіонах країни і зрештою направились до столиці.
У Києві та області були руйнування житлових будинків, дитячих садків та промислових об’єктів.
22 березня Росія здійснила наймасштабнішу атаку на енергетику України за весь час війни. Були влучання і пошкодження об’єктів генерації по всій країні. Під удар потрапила легендарна ДніпроГЕС у Запоріжжі, а Харків залишився повністю без світла.
Відновлення електропостачання після цього триває досі.
Аварійні відключення світла почались у семи областях півдня та сходу країни. У Хмельницькому загинули троє людей, а в Запоріжжі – двоє.
Тоді Росія атакувала Україну понад 60 “шахедами” і майже 90 ракетами різних типів. у тому числі аеробалістичними “кинджалами”.
У результаті протиповітряного бою були знищені 92 повітряні цілі, кажуть в ПС: 55 “шахедів”, 35 крилатих ракет Х-101/Х-555 та 2 керовані авіаційні ракети Х-59. Більшість ракет збити не вдалося, адже вони били по регіонах, в яких немає можливості збивати балістичні ракети і не така потужна система ППО, як у Києві.
Ракети також понищили енергетичні об’єкти на Львівщині та Бурштинську ТЕЦ на Франківщині.
24 березня Росія завдала ще одного комбінованого ракетного удару по Україні.
Частина ракет вдарила по Києву, інші долетіли до Львівщини і вдарили там по енергетичних об’єктах. Одна ракета навіть залітала на 39 секунд до Польщі.
При цьому більшість ракет вдарили по газових об’єктах біля Стрия. Туди ж в 9 ранку того дня вдарили дві ракети “Кинджал”. Про жертви під час тієї атаки влада не повідомляла.
За даними Повітряних сил ЗСУ, загалом 24 березня росіяни атакували 29 крилатими ракетами Х-101/Х-555 та 28 ударними дронамии типу Shahed, українські військові знищили 18 крилатих ракет Х-101/Х-555 та 25 ударних “шахеди”. Два ранкові “кинджали” збити не вдалось.
25 березня зранку Росія атакувала Київ ракетами “Циркон”, обидві збили, проте у Києві були руйнування академії мистецтв. Обійшлось без жертв.
Перед цим Росія завдавала масованих комбінованих ракетних ударів всю зиму, проте зробила паузу в масованих обстрілах з 15 лютого, продовжуючи точкові криваві удари по різних містах сходу та півдня України.