США розглядають можливість утилізації сотень ракет ATACMS, які могли б стати доступними для передачі Україні

Експерти у галузі оборони вказують на можливе джерело нового озброєння для України – запаси армії США, які планується утилізувати після закінчення терміну придатності.

За даними фахівців, серед цих запасів значиться сотні установок ATACMS та ракет M39 і M39A1, виробництва компанії Lockheed Martin. Це визнане “чудовою легальною високоточною касетною зброєю”, як зазначається у публікації з посиланням на експертів, таких як колишній командувач армією США в Європі генерал-лейтенант (у відставці) Бен Годжес та колишній спеціальний радник головнокомандувача ЗСУ Деніел Райс.

Експерти вважають, що використання цього озброєння для потреб України може бути економічно вигідніше, ніж його планована утилізація за рахунок державних коштів.

“Ці ракети можна відправити в Україну, де вони могли б бути використані дуже ефективно проти армії Росії”, – наголошує Райс, додавши, що термін придатності не є проблемою, оскільки вони вилучаються зі складів через заміну сучаснішими моделями.

“М39 забезпечують Україні дальність, точність і летальність, яких у неї недостатньо без цього озброєння”, – підкреслює експерт, підкреслюючи важливість цих ракет для військових зусиль України.

Незважаючи на те, наскільки важливо враховувати термін придатності зброї, за словами генерала Годжеса, ракета може залишатися ефективною ще протягом багатьох років після закінчення цього терміну. Відмова від використання ракет типу ATACMS через обмеження терміну придатності розглядається як не політично безпекове, а скоріше, політичне рішення, зауважує американський військовий.

Цей погляд співпадає з точкою зору Фабіана Хінца, наукового співробітника Міжнародного інституту стратегічних досліджень, який спеціалізується на питаннях оборони та військового аналізу на Близькому Сході. За його думкою, термін придатності не завжди є точним показником боєздатності ракети.

Восени минулого року Київ отримав ракети ATACMS типу Block I з дією приблизно 160 км.  Більше 1650 таких ракет були виготовлені за останнє десятиліття. Наразі 1114 боєголовок M39 і M39A1 зберігаються на американських складах, при цьому багато з них вже були використані в операціях США або піддавалися модифікації.

Важливим аспектом, за висловлюванням експерта, є стан збереження твердопаливного двигуна ракети. Отже, термін зберігання ATACMS може бути довшим, ніж визначено виробником.

За словами Деніела Райса, в Україні є “десятки тисяч” застарілих ракет різних типів, які можна використовувати в системі HIMARS і які США планують утилізувати.

З наявною кількістю М39 Україна має можливість атакувати російські лінії постачання до Криму та знищувати військові об’єкти на окупованих територіях біля Азовського моря, зауважує військовий. З використанням ракет ATACMS Україна може визначити “першочергові цілі” серед російських баз, інфраструктури та військових формувань на обширних територіях.

Втім, генерал Годжес зауважує, що касетний варіант ракети має обмежену дальність і не є ефективним для ураження російської інфраструктури, зокрема, у Севастополі.

За його словами, Україні необхідно отримати більше ракет ATACMS, і він не бачить “вагомих причин не передавати цю зброю країні”.

Київ використовував ракети ATACMS вперше на півдні України “під час стрімких ударів по російських військових базах у Бердянську й Луганську середині жовтня 2023 року”.

Також, ракети M39 ATACMS здійснили “багато успішних ударів по гелікоптерах у Москві”, як відзначив президент України Володимир Зеленський, назвавши ці ракети “добре зарекомендованими”.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Трамп закликав Зеленського до завершення війни без повернення окупованих територій

Обраний президент США Дональд зробив чіткий сигнал президенту України...

Російські війська розстріляли українських полонених: загинуло п’ятеро військових

Російські окупанти вкотре вчинили воєнний злочин, жорстоко розправи з...

Рекордна кількість перетинів кордону напередодні Різдва: за добу — 150 тисяч осіб

Передріздвяний період в Україні став часом активних міграційних потоків....

Що не можна дарувати на Новий рік: подарунки з негативною енергетикою

Новий рік — це свято, яке символізує нові початки,...

На Волині засудили чоловіка за поширення інформації про мобілізаційні заходи ТЦК

У Волинській області засудили чоловіка, який керував групою у...

МЗС запускає проєкт “е-Консул”: українці за кордоном зможуть оформлювати документи через “Дію”

Українці, які перебувають за кордоном, тепер зможуть отримувати документи...

Шабунін звинуватив Міноборони у маніпуляціях із закупівлею боєприпасів на 23 млрд грн

Голова Центру протидії корупції (ЦПК) Віталій Шабунін висловив обурення...

Володимир Дантес приєднався до бригади ДТЕК на День енергетики

Український співак Володимир Дантес вирішив відзначити День енергетики по-особливому....