Суд і Мін’юст допомогли вивести $3 млн “Альфа-Банку” через офшор

Попри санкції президента Володимира Зеленського проти “Альфа-Банку” та його власника Михайла Фрідмана, російській фінансовій установі вдалося вивести з України 3 мільйони доларів. У цьому процесі ключову роль відіграли Господарський суд Києва та Міністерство юстиції, зокрема виконавча служба, яку очолює заступник міністра юстиції Андрій Гайченко.

У березні 2024 року господарський суд постановив стягнути з “Альфа банк” на користь ТОВ “Кредитні ініціативи” близько 4 млн доларів ( справа 910/161/51/23). 7 серпня 2024 року було затверджено розстрочку виплат до 28 лютого 2025 року. Засновником ТОВ “Кредитні інвестиції” є кіпрська офшорна компанія “Chibeil Limited”. Як з’ясували журналісти, ця компанія афілійована з “Альфа-Банком” і керується його менеджментом. Таким чином, замість стягнення коштів націоналізованого банку до державного бюджету, кошти опинилися на офшорних рахунках структур самого банку.

Роль Мінʼюсту у схемі

За даними джерел, ключову роль у цій схемі відіграли Андрій Гайченко та підконтрольна йому у міністерстві вертикаль державних виконавців. В порушення законодавства було відкрито виконавче провадження за рішенням суду в Оболонському відділі Державної виконавчої служби (№76148783, 76111629, 76032219, 75875334). Натомість такі справи мають розглядатися на рівні центрального апарату через значні суми зокрема.

Завдяки цій схемі замість стягнення на користь бюджету України кошти були переведені на закордонні рахунки “Альфа-Банку”.

Позови “Альфа-Банку” проти України

Окрім того, що банк зміг вивести кошти, його холдингова структура ABH Holdings подала міжнародний позов проти України на 1 мільярд доларів через санкції та націоналізацію. Нідерландська компанія “E.M.I.S.”, афілійована з Фрідманом, на днях висунула додаткові претензії на 400 мільйонів доларів.Примітно, що саме Мін’юст відповідатиме за захист України у цих спорах, хоча, як згадано вище, сприяє самому банку. Мінʼюст та міністр Ольга Стефанішина від коментарів утримуються наразі.

Гайченко та зв’язки з “Альфа-Банком”

Цікавий факт: Андрій Гайченко сам був частиною структури ABH Holdings, яка нині позивається проти України. Цей холдинг у 2016 році придбав російський “Альфа-Банк” та український “Укрсоцбанк”, у якому Гайченко пропрацював 12 років (2005-2017).

Політичний та сімейний аспект

“Альфа-Банк” знаходиться під санкціями з 2023 року, і його діяльність мала б бути під особливим контролем держави. Однак, Мін’юст фактично допоміг вивести мільйони доларів, які могли піти на відновлення України.

Це не єдиний скандал, пов’язаний із Гайченком. Родичі його дружини:ведуть бізнес у Криму; мають російські паспорти, отримані у 2014 році; є представниками прокремлівської партії “Патріоти Росії”.

Гайченко категорично заперечує наявність таких родичів, однак у ситуації має розібратися СБУ. (Джерело)

Інші скандали навколо Мін’юсту

Раніше Верховний Суд скасував рішення, яке могло дозволити компаніям, пов’язаним із братами Суркісами, стягнути 350 млн доларів з націоналізованого “ПриватБанку”. Примусове виконання таких рішень та виконавча служба – як зазначалося вище, компетенція Андрія Гайченка, тому його знов згадували у ЗМІ як пособника виведення державних коштів. (Джерело)

Висновки

Міністерство юстиції, яке мало б забезпечувати виконання санкцій, фактично сприяло виведенню 3 мільйонів доларів на офшори російських структур. При цьому саме Мін’юст тепер відповідатиме за захист України в міжнародних судах у спорах з “Альфа-Банком”. Загалом тема ефективності санкцій, запроваджених Президентом Володимиром Зеленським проти росіян і структур, що сприяють агресії проти України, та реалізація цих санкцій з боку Мінʼюсту – досліджується нині для окремого матеріалу. Згідно з публічними даними, з 2022 року санкції введено проти 8 359 фізичних і 6 582 юридичних осіб.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Весняне тепло з дощами: прогноз погоди на 31 березня в Україні

Останній день березня подарує українцям справжню весняну погоду. У...

Відомий блогер вказав на ймовірного організатора втечі Комарницького

Співробітники Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції на Закарпатті, які допомогли...

Землю накрила сильна магнітна буря: чого очікувати українцям найближчими днями

Планета опинилася під впливом потужної магнітної бурі, яка, за...

Вибори президента України можуть відбутися вже цього літа

Президент України Володимир Зеленський дав команді сигнал почати підготовку...

У справі загибелі пілота Меся проводять 11 експертиз

Державне бюро розслідувань продовжує розслідування авіакатастрофи винищувача F-16, яка...

Футболіст “Шахтара” Петряк розповів чому не розриває контракт із клубом

Гравець донецького «Шахтаря» Іван Петряк у 2025 році ще...

Радник президента Камишін натякнув на ядерний “Проєкт Житомир”

У нещодавньому інтерв’ю військовослужбовцю Нацгвардії та письменнику Сергію Жадану,...

Українців можуть мобілізувати попри відстрочку

У 2025 році система бронювання військовозобов’язаних продовжує працювати, однак,...