Таємниця мільярдів: куди поділися гроші, виплачені китайцями за акції “Мотор Січ”?

Українське Міністерство юстиції здійснює конфіскацію усього майна колишнього нардепа В’ячеслава Богуслаєва, якого звинувачують у колаборації та співпраці з Росією. Це майно включає понад 300 раритетних рушниць, частки в українських компаніях та понад 600 мільйонів гривень на банківських рахунках. Проте, де точно знаходиться найбільша сума – півмільярда доларів, отримана за контрольний пакет акцій “Мотор Січі” від китайських інвесторів, залишається загадкою.

“Сьогодні я щиро вдячний спецслужбам: СБУ, прокуратурі. Вони підтримують нас, бачачи наші зусилля зміцнити обороноздатність нашої держави”, – зазначав Богуслаєв у липні 2021 року.

Однак ця “підтримка” виявилась ілюзією. У жовтні 2022 року СБУ затримала Богуслаєва за підозрою у співпраці з Росією та спробі продати державі-агресору авіаційні двигуни “Мотор Січі”, які використовувалися окупаційною армією. “Герой України” Богуслаєв, який має російський паспорт, знаходиться в СІЗО, де вже подав заяву про бажання бути обміняним на українських полонених. Також він ризикує втратити всі свої активи в Україні, які були зареєстровані на його та його родини імена.

Міністерство юстиції України стежить за виправданням усього майна колишнього нардепа В’ячеслава Богуслаєва, спільно з його спільником Петром Кононенком, які обвинувачуються у корупційних схемах. У січні 2024 року вони подали позов до Вищого антикорупційного суду з вимогою стягнення активів на користь держави. На наступний день суд задовольнив запит про забезпечення позову, наклавши арешт на усе майно, яке було виявлено в Україні як у обвинувачених, так і у їхніх родичів.

Серед арештованих активів Богуслаєва і пов’язаних з ним осіб — 100% акцій страхової компанії “Мотор-Гарант”, Вінницького авіаційного заводу, компаній “Вертольоти МСБ” та “Мотор-Банк”, а також близько 100 мільйонів гривень та 12,6 мільйонів доларів на рахунках Богуслаєва в його особистому Мотор-банку та ПУМБ Ріната Ахметова. Також арештовано колекцію вогнепальної зброї, в якій нараховується понад 330 одиниць рушниць, карабінів та пістолетів, вартість якої оцінюється в декілька мільйонів доларів. Проте ці активи виглядають скромно порівняно з тим, що Богуслаєв продав китайській компанії Skyrizon Aircraft в 2016 році, майже 56% акцій “Мотор Січі”. Більша частина цих акцій належала структурам, пов’язаним з Богуслаєвим. Загалом він мав 15% акцій особисто.

Богуслаєв завжди уникає прямої відповіді на питання щодо сум, які отримав від китайських інвесторів. У 2019 році він заявив: “Вони нам дали 100 мільйонів доларів… Ще 150 мільйонів доларів прийдуть наступного року. Якби не ці гроші, ви б тут не стояли, і я б з вами не розмовляв”. Проте згодом з’ясувалося, що ці суми не були оплатою за акції, а отриманим кредитом (100 мільйонів у 2016 році під 0,3% річних від Skyrizon) та обіцянками китайців про інвестиції.

У 2021 році розслідування OCCRP на основі даних Pandora Papers показало, що китайці сплатили за 56% акцій “Мотор Січі” понад 500 мільйонів доларів. Зазначалося, що фінансування угоди надходило з державного Китайського банку розвитку. Акції були розподілені на декілька менших пакетів, щоб уникнути підозри, проте це не допомогло. У 2017 році СБУ розпочала кримінальне провадження, що призвело до арешту усіх акцій, куплених китайцями.

Арешт не скасовано і досі, що заважає китайцям отримати контроль над заводом. У той час Богуслаєв, який отримав кошти, продовжував керувати заводом як почесний президент до свого арешту, після чого “Мотор Січ” була націоналізована.

Про місцеположення китайських коштів нічого не відомо. Деякі джерела в українських спецслужбах вважають, що Богуслаєв сховав їх в офшорних зонах, що робить їх важкодоступними. Однак Богуслаєв запевняє, що не має офшорів та грошей. Наразі спецслужби намагаються знайти кошти для конфіскації, проте без співпраці з Богуслаєвим це завдання важко виконати.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Студенти, аспіранти та докторанти тимчасово не зможуть оформити відстрочку в «Резерв+»

До 30 грудня студенти та науковці не зможуть скористатися...

Українські VIP, які мають елітну нерухомість у Криму

Журналісти дізналися нові подробиці про життя колишнього генерального прокурора...

Руслана Лижичко зізналася, що збільшила губи за наполяганням чоловіка

Відома українська співачка та громадська діячка Руслана Ліжичко, яка...

Україні не потрібні такі посередники, як Угорщина, – президент

Президент України висловив впевненість, що не має потреби у...

Миколі Тищенку загрожує 5 років в’язниці: справу передано до суду

Державне бюро розслідувань (ДБР) завершило досудове розслідування щодо народного...

Суддя Київського райсуду Одеси опинилася в центрі скандалу через недекларування квартири в ОАЕ

Суддя Київського районного суду Одеси Алла Маломуж опинилася у...

Виноградний сік: смачно і з користю для здоров’я

Виноградний сік не лише тішить своїм насиченим смаком, а...

У Києві судять хлопця, який викрав стипендію у 17-річного сироти

У Києві правоохоронці завершили розслідування справи молодого чоловіка, якого...