Таємниця мільярдів: куди поділися гроші, виплачені китайцями за акції “Мотор Січ”?

Українське Міністерство юстиції здійснює конфіскацію усього майна колишнього нардепа В’ячеслава Богуслаєва, якого звинувачують у колаборації та співпраці з Росією. Це майно включає понад 300 раритетних рушниць, частки в українських компаніях та понад 600 мільйонів гривень на банківських рахунках. Проте, де точно знаходиться найбільша сума – півмільярда доларів, отримана за контрольний пакет акцій “Мотор Січі” від китайських інвесторів, залишається загадкою.

“Сьогодні я щиро вдячний спецслужбам: СБУ, прокуратурі. Вони підтримують нас, бачачи наші зусилля зміцнити обороноздатність нашої держави”, – зазначав Богуслаєв у липні 2021 року.

Однак ця “підтримка” виявилась ілюзією. У жовтні 2022 року СБУ затримала Богуслаєва за підозрою у співпраці з Росією та спробі продати державі-агресору авіаційні двигуни “Мотор Січі”, які використовувалися окупаційною армією. “Герой України” Богуслаєв, який має російський паспорт, знаходиться в СІЗО, де вже подав заяву про бажання бути обміняним на українських полонених. Також він ризикує втратити всі свої активи в Україні, які були зареєстровані на його та його родини імена.

Міністерство юстиції України стежить за виправданням усього майна колишнього нардепа В’ячеслава Богуслаєва, спільно з його спільником Петром Кононенком, які обвинувачуються у корупційних схемах. У січні 2024 року вони подали позов до Вищого антикорупційного суду з вимогою стягнення активів на користь держави. На наступний день суд задовольнив запит про забезпечення позову, наклавши арешт на усе майно, яке було виявлено в Україні як у обвинувачених, так і у їхніх родичів.

Серед арештованих активів Богуслаєва і пов’язаних з ним осіб — 100% акцій страхової компанії “Мотор-Гарант”, Вінницького авіаційного заводу, компаній “Вертольоти МСБ” та “Мотор-Банк”, а також близько 100 мільйонів гривень та 12,6 мільйонів доларів на рахунках Богуслаєва в його особистому Мотор-банку та ПУМБ Ріната Ахметова. Також арештовано колекцію вогнепальної зброї, в якій нараховується понад 330 одиниць рушниць, карабінів та пістолетів, вартість якої оцінюється в декілька мільйонів доларів. Проте ці активи виглядають скромно порівняно з тим, що Богуслаєв продав китайській компанії Skyrizon Aircraft в 2016 році, майже 56% акцій “Мотор Січі”. Більша частина цих акцій належала структурам, пов’язаним з Богуслаєвим. Загалом він мав 15% акцій особисто.

Богуслаєв завжди уникає прямої відповіді на питання щодо сум, які отримав від китайських інвесторів. У 2019 році він заявив: “Вони нам дали 100 мільйонів доларів… Ще 150 мільйонів доларів прийдуть наступного року. Якби не ці гроші, ви б тут не стояли, і я б з вами не розмовляв”. Проте згодом з’ясувалося, що ці суми не були оплатою за акції, а отриманим кредитом (100 мільйонів у 2016 році під 0,3% річних від Skyrizon) та обіцянками китайців про інвестиції.

У 2021 році розслідування OCCRP на основі даних Pandora Papers показало, що китайці сплатили за 56% акцій “Мотор Січі” понад 500 мільйонів доларів. Зазначалося, що фінансування угоди надходило з державного Китайського банку розвитку. Акції були розподілені на декілька менших пакетів, щоб уникнути підозри, проте це не допомогло. У 2017 році СБУ розпочала кримінальне провадження, що призвело до арешту усіх акцій, куплених китайцями.

Арешт не скасовано і досі, що заважає китайцям отримати контроль над заводом. У той час Богуслаєв, який отримав кошти, продовжував керувати заводом як почесний президент до свого арешту, після чого “Мотор Січ” була націоналізована.

Про місцеположення китайських коштів нічого не відомо. Деякі джерела в українських спецслужбах вважають, що Богуслаєв сховав їх в офшорних зонах, що робить їх важкодоступними. Однак Богуслаєв запевняє, що не має офшорів та грошей. Наразі спецслужби намагаються знайти кошти для конфіскації, проте без співпраці з Богуслаєвим це завдання важко виконати.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Шахраї використовують благодійні організації для обману українців

У мережі активізувалася нова шахрайська схема, спрямована на обман...

Суддя Господарського суду Києва підозрюється у держзраді через стягнення коштів на користь Міноборони РФ

Державне бюро розслідувань повідомило про підозру судді Господарського суду...

Директора компанії підозрюють у незаконному ввезенні амуніції під виглядом гуманітарної допомоги

Детективи Головного підрозділу Бюро економічної безпеки України завершили досудове...

Народного депутата підозрюють у організації незаконного перетину кордону

Державне бюро розслідувань (ДБР) оголосило про підозру народному депутату...

У Києві затримано заступницю директора лікарні за вимагання хабара у військового

У столиці правоохоронці затримали заступницю директора однієї з лікарень,...

Син Петра Порошенка ухиляється від військової служби

Син народного депутата та п’ятого президента України Петра Порошенка,...

У Шостці комунальники викинули 6 тисяч євро, сплутавши їх із сувенірними

У місті Шостка, що на Сумщині, стався курйозний випадок...

Скандальне минуле нового керівника Держфінмоніторингу: чи витримає Філіп Пронін перевірку часом?

Призначення Філіпа Проніна на посаду голови Державної служби фінансового...