Колишній в.о. президента Олександр Турчинов заявив, що у 2014 році наказ на збройний спротив окупації Криму було видано, однак він не виконувався через критичний стан армії, масову зраду особового складу та відсутність підтримки з боку міжнародних партнерів. Про це політик заявив у відповідь на коментар командувача ВМС Олексія Неїжпапи.
«Наказ на використання зброї я підписав 18 березня. Але навіть після повторного розпорядження жоден військовослужбовець не відкрив вогонь», – сказав Турчинов.
За словами політика, до моменту вторгнення РФ українська армія була фактично знищена: із 36 зенітних комплексів лише 10 були боєготовими, а із 111 аеродромів – залишилося 28. Янукович, стверджує Турчинов, системно ліквідовував бойові частини в стратегічно важливих регіонах, зокрема – в Криму та на Донбасі.
Турчинов зазначив, що більшість особового складу в Криму відмовилися виконувати накази та перейшли на бік ворога. Зокрема, з 14 тисяч військових більшість були місцевими контрактниками та строковиками. Зі співробітників СБУ в Криму зрадило 90%, з Управління держохорони – 96%, з міліції – 99%.
На момент початку агресії, каже Турчинов, російські війська блокували Крим морем і з повітря. Було перекинуто десантні кораблі, штурмову авіацію та флотилії з усіх напрямків. Одночасно, на півночі та сході України розгорталося до 200 тисяч військових РФ.
«Ми мали лише кілька зведених батальйонно-тактичних груп — до 5 тисяч солдатів, погано озброєних і неготових», – заявив Турчинов.
Політик наголосив, що виступав за введення воєнного стану, але підтримки в РНБО не отримав. Лідери парламентської більшості відмовилися через страх зриву виборів.
«Україні була потрібна легітимна влада, яку визнає світ. Це був ключовий аргумент проти запровадження воєнного стану», – пояснив він.
Також Турчинов зазначив, що Україна залишилася без підтримки партнерів. Навіть у рамках Будапештського меморандуму жодна країна не надала Україні ані озброєння, ані екіпірування. Ба більше — були заблоковані поставки бронежилетів та навіть шоломів.
«Нам не дали жодного набою. Ембарго трималося до кінця 2017 року», – підкреслив він.