Якщо раніше аферисти маскувалися під співробітників банків і обдзвонювали пенсіонерів з метою дистанційного підтвердження, зняття з банківських карток грошей, прикриваючись “цілями безпеки”, то останнім часом кібер-злочинці стали більш винахідливими.
Користуючись тим, що малозабезпеченим в Україні дійсно виплачували допомогу з фондів ООН, зловмисники вирішили використати цю чутливу тематику для отримання доступу до карток довірливих людей, здебільшого пенсіонерів.
За даними Національної поліції, шахраї активізувалися в месенджерах, зокрема у Viber, здійснюючи масову розсилку недостовірної інформації про міжнародну благодійну допомогу населенню України.
Як повідомляють у Національній поліції, повідомлення приходять як у звичайних смс, так і в месенджері Viber і дуже часто жертвами аферистів стають пенсіонери.
Так, у столичній поліції, тільки за вчорашній день до правоохоронців звернулися одразу двоє потерпілих, які мешкають у Печерському районі Києва, із заявами про крадіжку всіх грошей з карткових рахунків на загальну суму близько 60 тисяч гривень.
В обох випадках у месенджері Viber вони отримали повідомлення про можливість оформити “фінансову допомогу від ООН” на суму 6600 грн. Для цього потрібно було пройти за посиланням у повідомленні та прийняти дзвінок від “співробітника Ощадбанку”, нібито уповноваженого здійснювати виплати.
Після прийняття дзвінка, в якому “співробітник банку” просив назвати персональні дані банківської картки та CVV-код, а також слідувати голосовим підказкам в обох потерпілих за класикою зняли всі гроші з карток – приблизно 60 тисяч гривень. Поліція почала розслідування за ч. 4 ст. 190 КК України – “Шахрайство, вчинене з використанням електронно-обчислювальної техніки, вчинене в умовах воєнного часу”.
У разі розкриття шахрайського call-центру зловмисникам загрожує до 8 років в’язниці.