Колумніст Financial Times Мартін Вольф називає Дональда Трампа та спікера Палати представників Конгресу США Майка Джонсона потенційно винними в поразці України, а відтак і Заходу у війні з Росією.
Лише ці двоє політиків, переконаний Вольф, затримують надання допомоги Україні в той час, коли є всі можливості покарати нахабного ворога. При цьому іронічно, що витрати США на підтримку Києва неспівставні з бюджетами корейської чи в’єтнамської кампаній Вашингтона.
Нині допомога Україні не перевищує навіть 0,3% американського ВВП, тоді як Корейська війна коштувала понад 2,5% ВВП, а в’єтнамська – 1%. І ті війни не принесли перемоги, тоді як зараз Росія вже втратила більшу частку свого збройного потенціалу, суттєво страждає й економіка.
Фактично затримка чергового пакета допомоги для України, що триває вже не один місяць, свідчить про слабкість і нерішучість американських політиків, пише Вольф. І не шкодує для Джонсона лайливих слів.
Колумніст називає спікера американської Палати представників пуделем Трампа, який не готовий зробити навіть пів кроку в бік. Хоча Трамп в американській владі формально досі ніхто. Така м’якотілість навіть серед сучасних політиків трапляється нечасто, пише Вольф.
Очевидно, що Джонсон боїться розлютити Трампа, віддавши його конкуренту Джо Байдену перемогу хоча б у чомусь. І якщо кандидат у президенти від республіканців образиться зараз, він може не підтримати кандидатуру Джонсона на посаді спікера в листопаді. Для Джонсона цього достатньо, щоб зволікати з винесенням законопроєкту щодо України на голосування.
“Як Трампу вдалося досягти такого контролю над партійцями? Відповідь у тому, що багато республіканців лояльні до нього особисто, – пише Вольф. – Республіканці – це культ. Озброєний цією підтримкою, Трамп контролює законодавців від партії, використовуючи їхній страх і кар’єризм. Через це наступні президентські вибори в США є найбільш важливими принаймні з 1932 року, коли Франклін Рузвельт був обраний лідером країни”.
Якщо США кинуть Україну напризволяще, це сильно вдарить по самих Штатах.
Вашингтон уже намагався піти від світової політики між двома світовими війнами. Результат американців не задовольнив: напали на них самих. Підбиваючи підсумок колонці, Вольф радить США згадати вагомість свого місця у світі – поки статус-кво ще не змінився.
Республіканці дедалі більше схиляються до ідеї надати допомогу Україні у вигляді кредиту, пише Politico. Якщо оформити частину з майже $60 мільярдів для Києва як безвідсотковий кредит із правом відмови від його повернення, це може стати аргументом для Дональда Трампа і наближених до нього конгресменів не блокувати законопроєкт, сподіваються прихильні до України республіканці.
За інформацією видання, вони порадилися зі спікером Палати представників Майком Джонсоном, він сказав з’ясувати, чи вистачить для цього проекту голосів – і пообіцяв після цього не чинити йому перешкод.
Суть законопроєкту в тому, що приблизно $48 мільярдів із цього пакета американської допомоги повернуться у США як контракти для оборонних підприємств. Водночас $12 мільярдів стануть прямою допомогою Києву – і вже не безповоротною, як було з початку повномасштабної війни, пише медіа.