У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про заборону російської мови в школах

У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт, який передбачає заборону використання російської мови в навчальних закладах. Ініціатори документа вважають, що такі заходи сприятимуть розвитку української мови та підвищенню безпеки країни.

Ініціатором документи виступала зокрема народна депутатка Наталія Піпа.

У пояснювальній записці вона наголосила, що  мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Проте, наразі закон не регулює  питання мови, якою взаємодіють учасники освітнього процесу поза його формальними межами (на перервах, в учительських кімнатах, на території закладу освіти після занять, уроків, пар тощо).

Метою і завданнями прийняття законопроєкту є закріплення на законодавчому рівні чітких обов’язків суб’єктів освітньої діяльності (…)  створювати у закладі освіти українськомовне освітнє середовище, підтримувати та забезпечувати його існування. Тобто умови, за яких учасники освітнього процесу спілкуються між собою лише державною мовою як під час формального освітнього процесу, так і під час неформальної та неструктурованої взаємодії між собою у приміщеннях та на території суб’єкта освітньої діяльності

– йдеться в записці.

Народна обраниця впевнена, що забезпечення української мови як мови освітнього середовища сприятиме розвитку державної мови й безпеці держави. Також запровадження механізмів заохочень спілкування вихованцями, учнями, студентами українською мовою в освітньому середовищі позитивно вплине на молодь, дітей, інших учасників освітнього процесу, коли серед них буде використовуватися українська мова також і при не формальному спілкуванні.

Українськомовне освітнє середовище — це середовище, в якому студенти, учні, дошкільнята, викладачі, вчителі та вихователі спілкуються на території закладу освіти українською мовою як на уроках і заняттях, так і на перервах, в укриттях, у позанавчальний час

– переконана народна депутатка. 

За її словами, сьогодні в Україні поза заняттями діти, студенти та педагоги в освітньому середовищі часто спілкуються іноземною мовою, переважно — російською.

Піпа підкреслила, що це негативно впливає як на формування мовленнєвих навичок (компетенцій) у дітей, так і на становлення державної мови й формування української ідентичності, від чого напряму залежить розвиток і безпека держава.

Вона наголошує, що 90% вчителів продовжують спілкуватися українською мовою з учнями на перервах. Водночас опитування учнівства показало, що відсоток учителів, які розмовляють під час навчальних занять та на перервах виключно українською мовою нижчий — 78% вчителів спілкуються під час уроків тільки українською мовою (минулого року — 82%), 69% — під час перерви (минулого року — 74%).

Питання введення українськомовного освітнього середовища сьогодні є актуальним, адже це підвищить рівень використання української мови, закріпить її важливість та підкріпить політику національної безпеки України

– впевнена народна депутатка України. 

Станом на лютий 2024 року переважна більшість українців – 66% – вважають, що російську мову потрібно усунути з офіційного спілкування. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Виживання без правил: Як Україні адаптуватися до нових умов

У складних умовах сучасного світу Україна опинилася перед викликами,...

Колишню чиновницю з Запоріжжя Катерину Сімонову звинувачують у зберіганні наркотичних речовин

Колишня директорка департаменту культури та туризму Запорізької міськради Катерина...

Україна відправила свої «найкращі танки» в Курську область

У ситуації, що продовжує загострюватися на фронті, Україна вжила...

Врожай зернових в Україні у серпні 2024 року знизився через погодні умови

В Україні спостерігається зниження врожаю зернових у серпні 2024...

Де зараз Володимир Литвин: колишній спікер Верховної Ради України

Володимир Литвин, відомий український політик, колишній спікер Верховної Ради...

Накопичення військ РФ в Україні: потенційні загрози для обласних центрів

Капітан запасу Військово-морських сил України Андрій Риженко висловив стурбованість...

На Волині виявлено злочинну групу, що привласнила бюджетні кошти на ремонті військових об’єктів

У Волинській області правоохоронці завершили досудове розслідування щодо організованої...

Інститут національної пам’яті планує ексгумацію жертв Волинської трагедії

Інститут національної пам'яті України оголосив про плани провести пошукові...