У Європейського союзу є кошти для того, щоб заповнити прогалину, яка виникла за відсутності військової допомоги Україні з боку США, однак політичної волі на це у країн ЄС поки що не видно, пише журналіст CNN Люк Макгі.
На запитання, чи зможуть вони заповнити залишену Сполученими Штатами в Україні прогалину, лідери ЄС цього тижня спробували відповісти на дводенному саміті в Брюсселі. Блок погодився вивчити нові способи залучення коштів для України, зокрема шляхом залучення позик на фінансових ринках і використання прибутку від заморожених російських активів. Так, прем’єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо заявив, що існує “відкритість, принаймні з нашого боку” до нових способів фінансування, і багатозначно додав, що Європа не може “чекати, поки США ухвалять рішення”.
Однак на саміті лідери країн ЄС утрималися від узгодження будь-яких нових коштів на озброєння для Києва, незважаючи на неодноразові запевнення Володимира Зеленського в тому, що саме ця проблема для ЗСУ зараз стоїть найгостріше.
Макгі підкреслює, що з $85 млрд, переданих Євросоюзом Україні, лише $5,6 млрд були спеціально виділені на військову допомогу. Причиною тому журналіст називає усталене розуміння ролі ЄС під час конфлікту, яка полягала в наданні фінансової допомоги та прийомі біженців, тоді як саме США займалися питаннями надання озброєння.
Макгі закликає не забувати, що ЄС складається з 27 суверенних держав, які проводять незалежну зовнішню політику. Деякі є членами НАТО, деякі ні і офіційно нейтральні. Одних влаштовує купівля американської зброї та відправлення її на Україну, інших – ні. Деякі з них географічно близькі до Росії і побоюються, що військові дії перекинуться на їхні кордони, інші захищені кілометрами землі між ними і Росією і десятиліттями підтримували хороші економічні відносини з країною.