У Запорізькій та Київській областях викрито масштабні корупційні схеми, до яких причетні високопосадовці обласного та міського рівня. В обох випадках ідеться про системне розкрадання державних коштів та незаконне збагачення за рахунок громади.
Схема у Запоріжжі: ремонти для «своїх» і мільйони через конверти
Слідчі викрили злочинну групу, що діє під прикриттям голови Запорізької обласної військової адміністрації Івана Федорова. До схеми також причетні його заступник Євген Мироненко та директорка ДП «Місцеві дороги Запорізької області» Вікторія Репашевська.
За інформацією з кримінального провадження, через підконтрольні компанії — ТОВ «ДОРГАРАНТ» (ЄДРПОУ 44481568), ТОВ «ПБК «АКВІ-БУД» (ЄДРПОУ 41400018), ТОВ «ВІВАТ ІНВЕСТ» (ЄДРПОУ 34501006) — організовано систему фіктивних тендерів. Умови прописані виключно під «своїх» підрядників, договори укладаються за завищеними цінами.
У злочинну схему втягнуто також представників міської ради, ДПС, ДАСУ, правоохоронців і співробітників ТЦК. Вони отримують винагороду за прикриття злочинної діяльності та допомогу в ухиленні від мобілізації працівників підприємств, задіяних у схемах.
Кошти, призначені для будівництва інфраструктури, виводяться через конвертаційні центри, «формальні» ФОПи та офшори.
Соломʼянський райсуд Києва ухвалою № 760/18880/25 від 9 липня 2025 року зобов’язав ТУ БЕБ у Київській області внести відповідні відомості до ЄРДР.
Схема у Києві: 37 гектарів «Муромця» під розважальний бізнес
У Києві фігурантами іншої масштабної схеми є міський голова Віталій Кличко та його багаторічний соратник Юрій Зозуля. Схема пов’язана із незаконним заволодінням землею острова Муромець, який має статус рекреаційної території.
Через ТОВ «Інноваційний спортивний парк» та афілійованих осіб у КМДА у 2015 році було укладено інвестиційний договір. Документ передбачав створення соціального спортивного простору. Однак замість цього територія використовується як бізнес-об’єкт — із будівництвом капітальних споруд та їх здачею в оренду під розважальні заклади.
Жодних надходжень до бюджету Києва цей бізнес не дає. Навпаки — орендні прибутки у розмірі до 20 тисяч гривень на місяць осідають у приватних кишенях. Водночас схема дозволяє уникати сплати податків та порушує цільове призначення землі.
Печерський райсуд Києва ухвалою № 757/28623/24-к від 25 липня 2024 року зобов’язав ГСУ Нацполіції України внести дані про злочин до ЄРДР.