Україна готується до створення нового спецсуду

Понад сім років українська влада не може створити Вищий спеціалізований суд з інтелектуальної власності (ІВ), однак нині на порядку денному ще одна важлива ініціатива: створення Вищого суду з публічно-правових спорів (ВС із ППС). Цей новий суд розглядатиме адміністративні справи, в яких участь беруть державні органи.

Проект «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачає створення спеціалізованого суду, який обиратиме справи щодо оскарження рішень урядових органів, таких як Кабінет Міністрів, міністерства, Національний банк та інші органи, що мають національні повноваження. Окрім того, в компетенції суду буде розгляд актів і дій Антимонопольного комітету України, Національного агентства з питань запобігання корупції та інших державних органів.

Це нововведення пов’язане з виконанням плану України щодо реформування судової системи та реалізації ініціативи Європейського Союзу Ukraine Facility. Створення такого суду є також частиною зобов’язань України згідно з меморандумом з Міжнародним валютним фондом (МВФ).

Основні особливості нового суду

  1. Юрисдикція та підсудність:
    • Нова судова інстанція буде розглядати конкретні адміністративні справи, що стосуються Кабміну, міністерств та центральних органів виконавчої влади, а також інших суб’єктів, на яких поширюються повноваження по всій Україні.
    • Підсудність публічно-правових спорів між державними органами та посадовими особами залишатиметься в межах цього суду, тоді як окружний адміністративний суд Києва буде замінений на ВС із ППС.
  2. Формування суду:
    • Суд буде сформований за участю міжнародних експертів через конкурс, який проводитиме Вища кваліфікаційна комісія суддів. Проте, для відбору кандидатів не буде залучено Громадську раду доброчесності.
    • Крім суддів та адвокатів, у суд можуть бути залучені правники з досвідом роботи на державних посадах, повноваження яких поширюються на всю територію України.
  3. Строки та організація:
    • Планується, що конкурс для відбору кандидатів на посади суддів ВС із ППС буде проведено протягом 18 місяців після набрання чинності законом.
    • Суд працюватиме за аналогією з Вищим антикорупційним судом, з апеляційною палатою та можливістю касаційного перегляду у Верховному Суді.

З одного боку, створення ВС із ППС допоможе вирішити питання ефективного розгляду публічно-правових спорів та зменшить навантаження на інші суди, особливо в контексті оскарження рішень урядових органів. З іншого боку, якщо врахувати досвід з Вищим спеціалізованим судом з інтелектуальної власності, питання створення нових судових інстанцій можуть залишити відкритими численні проблеми, пов’язані з їхньою реальним функціонуванням.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Один учасник і 163 мільйони: держава закупила шоломи у фірми з кримінальним шлейфом

Державний оператор тилу Міноборони уклав новий контракт із компанією...

Хто така Ольга Селих і чому її призначення послом в Оман викликає питання

На тлі війни, дипломатичної ізоляції Росії і потреби в...

У Рівному зафіксували випадок тропічної малярії

У Рівному підтверджено перший у 2025 році випадок завізної...

Даша Кацуріна підігріла чутки про розрив стосунків зі співаком Дантесом

Святкування дня народження 4-річного Івана — сина Даші Кацуріної...

На Житомирщині чоловіка засудили за зґвалтування малолітньої падчерки

Житомирський апеляційний суд підтвердив вирок 41-річному мешканцю Бердичівського району,...

Керівник детективів НАБУ Павло Єршов тримає десятки тисяч доларів у готівці

Керівник одного з ключових підрозділів Національного антикорупційного бюро Павло...

В центрі Одеси знайшли генуезькі артефакти XIV століття

На Приморському бульварі в Одесі, просто біля відомого пам’ятника...

Поліція викрила схему з неякісним маслом і сиром для ЗСУ на 600 млн

Головне слідче управління Нацполіції розслідує масштабну корупційну схему постачання...