Україна отримає від Франції “розумні” авіабомби AASM Hammer, що може суттєво змінити обстановку на фронті

Президент Франції Еммануель Макрон та міністр оборони Себастіан Лекорню оголосили про передачу Україні “кількох сотень” бомб класу “повітря – земля”. Це включає сучасні керовані авіабомби AASM Hammer.

Міністр Лекорню, представляючи французьку військову допомогу Збройним силам України (ЗСУ), вказав на значні обсяги наданої допомоги. Серед них вже отримані авіаційні ракети SCALP і самохідні артилерійські установки Caesar, що до кінця 2024 року стануть чисельністю понад 70, додатково до пів сотні, переданих раніше. Також зазначено, що починаючи з поточного року, Франція планує збільшити місячну кількість переданих ЗСУ 155-мм снарядів з 2 до 3 тисяч.

Пресслужба міністерства оборони Франції підтвердила, що українці отримають крилаті авіабомби AASM найближчим часом. За їхніми словами, ці авіабомби дозволять українським військовим проводити точні дистанційні удари для враження тилу російської бойової системи.

Міністр Лекорню також повідомив про плани постачання 50 бомб щомісяця, починаючи з січня, що, його словами, може істотно змінити обстановку в районі лінії фронту.

Технологія AASM (з французької “Armement Air-Sol Modulaire” – “модульне озброєння повітря – земля”) HAMMER (абревіатура “Highly Agile Modular Munition Extended Range” або “Високо маневровий модульний боєприпас збільшеної дальності”) була розроблена французькою компанією Safran понад 15 років тому і пройшла низку модифікацій і покращень протягом наступних років.

Ця технологія передбачає встановлення спеціального комплекту на звичайну авіаційну бомбу, зробивши її високоточною та здатною до ударів на велику відстань. AASM Hammer може бути використана з різними стандартними корпусами бомб (125, 250, 500 і 1000 кг).

За даними виробника, ця система зброї автономна і нечутлива до перешкод, здатна запускатися з невеликої висоти над рельєфною місцевістю. Бомбу обладнують спеціальними пристроями спереду і позаду, що перетворюють її на високоточний боєприпас.

З передньої сторони встановлюється система наведення, яка може бути супутниковою, інфрачервоною чи лазерною, остання навіть дозволяє вражати цілі, що швидко рухаються. Ззаду бомбу обладнують системою прискорення з твердопаливним реактивним двигуном і крилами.

Це дозволяє використовувати AASM Hammer на відстані близько 60-70 км, незалежно від погодних умов та на низьких висотах. Механізм роботи цього гібрида бомби і ракети базується на принципі “вистрілив і забув”, де снаряд самостійно маневрує до досягнення цілі, визначеної навідником, без участі пілота літака.

Наразі відомо про застосування цього озброєння із західних винищувачів, таких як французькі Rafale і американські F-16. У випадку інтеграції з українськими Су-24М чи МіГ-29, яка є планом для використання в Україні, буде потрібна адаптація до цих радянських літаків. Проте, Збройні сили України вже мають досвід успішної інтеграції західних авіаційних ракет Storm Shadow/SCALP.

У 2011 році було вироблено лише 1424 комплекти AASM Hammer, що вдвічі менше, ніж очікувалося за офіційною інформацією.

Також на той час виник скандал у французьких ЗМІ, коли виявилося, що вартість AASM Hammer разом з розробкою становить 360 тисяч євро, в той час як аналогічний американський комплект JDAM обійшовся всього у 25 тисяч доларів.

Однак варто відзначити, що французькі бомби вже замовлені та використовуються арміями Катару, Марокко, Єгипту і Хорватії.

Defense Express робить припущення про “доволі значні запаси” бомб у самій Франції та можливість наявності “теплої” виробничої лінії у виробника.

Крім того, розробник активно працює над покращенням характеристик бомби, зокрема, збільшенням дальності використання до 150-200 км.

Французькі бомби AASM Hammer готуються стати значущим доповненням для української армії.

Навіть за умови вже використання на фронті схожих комплектів “розумних бомб”, зокрема американських JDAM, Україна зазнала лише обмежених поставок такого американського озброєння, що утруднює масове його використання.

У порівнянні з Україною, Росія успішно впровадила масове виробництво та використання своїх “розумних бомб”, таких як КАБи (керовані авіаційні бомби) і УМПК (бомби з універсальним модулем планерування та корекції).

Запущені з винищувача чи бомбардувальника, ці боєприпаси мають значно більшу дальність і точність завдяки супутниковій чи інерційній навігації.

У 2023 році ці бомби стали практично основною повітряною зброєю російської армії та активно використовувалися під час бойових дій поблизу Авдіївки і на Херсонщині. Велика кількість цих бомб скидана на різні райони, демонструючи їхню високу ефективність.

Незважаючи на те, що керовані авіабомби не становлять загрози для тилових районів Збройних сил України через відстань, яку утримують російські літаки, велика точність AASM Hammer може ефективно руйнувати позиції на значні відстані вглиб лінії фронту.

З урахуванням можливостей французьких бомб, українська авіація зможе ефективніше знищувати російські оборонні укріплення, командні пункти та зменшити тиск на піхотні і артилерійські підрозділи.

З точністю Hammer, відмінною від російських КАБів і УМПК, українські Повітряні сили зможуть нейтралізувати рухомі цілі, такі як засоби ППО або колони з боєприпасами, на відстані від лінії фронту.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Виконуючий обов’язки мера Чернігова Олександр Ломако підозрюється у привласненні коштів Червоного Хреста

Виконуючий обов'язки мера Чернігова Олександр Ломако підозрюється в привласненні...

Російські безпілотники атакували Сумщину: є загиблі, поранені та руйнування

Ранок 22 листопада став трагічним для мешканців Сумської громади....

Ми перші в історії: Яремчук відповів на критику збірної України

Форвард збірної України Роман Яремчук закликав футбольних експертів та...

Мокрий сніг і похолодання: погода на 22 листопада в Україні

У п'ятницю, 22 листопада, українцям варто готуватися до різкого...

Прогноз курсу до кінця листопада

На останньому тижні осені на валютному ринку України не...

Жеребкування ЧС-2026: з ким зустрінеться Україна

Збірна України з футболу опинилася у другому кошику під...

Шпигунка під прикриттям волонтерства: агентку ФСБ засудили до 15 років тюрми

В Україні суд засудив до 15 років позбавлення волі...

Як зміниться рух поїздів “Укрзалізниці” у грудні

З грудня 2024 року "Укрзалізниця" запроваджує зимовий розклад руху...