Україна посилює європейський вектор аграрного експорту

У 2023 році частка експорту агропродовольчої продукції в загальному обсязі експорту України зросла до 62%, що є найвищим показником за весь період незалежності країни. Про це повідомив заступник директора Інституту аграрної економіки та академік Національної академії аграрних наук Микола Пугачов.

За його словами, результати 2023 року свідчать про досягнення рекордних обсягів експорту заморожених ягід та інших фруктів, які склали 87 тисяч тонн. Загалом протягом минулого року Україна експортувала сільгосппродукції на суму $22,1 мільярда. Хоча це на 21% менше, ніж рекордний показник 2021 року, він все ж залишається п’ятим за часів незалежності України.

Науковці Інституту аграрної економіки вказують на зменшення експортного виторгу в усіх основних географічних регіонах, таких як Європейський Союз, Азія та Африка.

Не зважаючи на повномасштабне вторгнення Росії на територію України, вирішальним фактором збереження стабільності закордонних постачань агропродукції стало утримання орієнтації на ринки Європейського Союзу. Частка ЄС в українському експорті сільгосппродукції встановила новий рекорд, склавши 57% від усього обсягу українського агроекспорту.

Азія, яка рік тому втратила позицію основного імпортера української агропродукції, зберегла друге місце з часткою у 29,9%. Вартість експорту до країн Азії склала $6,6 мільярда. Країни Африки прийняли продукцію на суму $1,6 мільярда, забезпечивши собі частку у 7,2% від українського експорту сільгосппродукції.

Микола Пугачов відзначив, що виражений європейський напрямок українського експорту сільгосптоварів і продовольства продовжує підтримувати лідерство країн Європейського Союзу серед основних споживачів українських харчових товарів у світі.

У 2023 році Румунія вперше очолила рейтинг найбільших імпортерів української агропродукції, придбавши її на суму $2,875 млрд. Китай посів друге місце у рейтингу, збільшивши обсяги закупівель української агропродукції приблизно на 18% до $2,220 млрд. Третє місце залишилося за Туреччиною, яка імпортувала агропродукцію на $1,994 млрд.

Микола Пугачов вказав, що введені Польщею навесні минулого року та ще діючі обмеження на ввезення сільськогосподарської продукції з України призвели не лише до втрати країною статусу основного покупця на світовому ринку, але й до зменшення вартості імпорту на третину, до $1,797 млрд.

У 2023 році іншими великими споживачами української агропродукції стали:

  • Іспанія ($1,765 млрд)
  • Нідерланди ($1,274 млрд)
  • Єгипет ($1,066 млрд)
  • Італія ($1,045 млрд)
  • Німеччина ($862 млрд)
  • Угорщина ($471 млн)

Найважливішими продуктами українського аграрного експорту традиційно залишаються зернові культури, олії та жири, різні олійні, залишки харчової та переробної промисловості, а також м’ясо та субпродукти.

Глобальна тенденція зниження світових цін на продовольство відзначила своїм впливом і доходи українських експортерів, оскільки у сегментах м’яса, зерна та олій спостерігалась одночасна динаміка зростання кількісних обсягів закордонних продажів та зниження валютного виторгу.

Важливою рисою року 2023 стало значуще збільшення обсягів експорту українського цукру та кондитерських виробів з нього. Ці напрямки агропродукції в цілому склали 89% вартісних обсягів галузевого експорту.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Україна формує нові бригади, але стикається з проблемами у забезпеченні озброєнням

Збройні сили України активно формують кілька нових бригад, однак...

Українські ЗСУ отримали ракети ATACMS з дальністю польоту 300 км

Українські Збройні Сили поповнили свій арсенал ракетами ATACMS, які...

Україна шукає замінник російському газу

Президент України Володимир Зеленський оголосив про намір країни відмовитися...

У ексзаступника генпрокурора Вербицького знайшли активи на 29 мільйонів гривень

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) оголосило про...

На Київщині посадовець завдав збитків державному бюджету на понад 93 млн грн

У Київській області розгорнувся скандал із завданням значних збитків...

Погляд українців та світового суспільства на війну в Україні та її закінчення

На думку експертів Європейської ради з міжнародних відносин, погляди...

Україна готується до можливої зміни прем’єра

Наше джерело свідчить про наближення можливих змін у керівництві...

Обмудсмен Лубінець закликає надати право на альтернативну службу під час воєнного стану в Україні

Український парламентарний омбудсмен Лубінець в своїй щорічній доповіді висунув...