У четвер українські чиновники доклали зусиль, щоб розкрити подробиці смертельної авіакатастрофи над кордоном з Росією, попросивши громадян терпіння, поки вони розслідуватимуть заяви Москви про те, що Україна збила російський військовий літак з українськими військовополоненими.
Президент України Володимир Зеленський закликав спецслужби своєї країни визначити, що сталося, і провести міжнародне розслідування катастрофи, а також звинуватив Росію в участі у пропаганді військового часу щодо цього епізоду.
Ця катастрофа та заяви Росії про те, що Україна збила літак із власними солдатами на борту, кидають неприємний виклик для уряду в Києві, який намагається підготувати своїх громадян до третього року війни. Україна займає оборонну позицію на полі бою та розглядає нову мобілізацію, яка, ймовірно, буде непопулярною всередині країни, водночас щодня намагаючись отримати критично необхідну підтримку Заходу.
Розбіжності версій висвітлюють одну з визначальних рис війни: постійний брак ясності з фактами, прихованими дезінформацією та конкуруючими планами. Росія просуває свої переважні повідомлення в пропагандистських цілях вдома та за кордоном. Україна не хоче оприлюднювати будь-які військові невдачі. Трагедії та переломні моменти у війні були затьмарені невизначеністю, іноді тижнями чи довше.
Офіційні особи в Києві заявили, що ще занадто рано робити висновки про катастрофу і що родичі повинні чекати підтвердження від влади в Україні. «Ми не бачили жодних ознак такої кількості людей на борту літака, незалежно від того, громадяни України чи ні», – заявив ЗМІ у четвер уповноважений з прав людини в країні Дмитро Лубінець.
Служба внутрішньої розвідки України заявила в четвер, що почала розслідування авіакатастрофи як можливого військового злочину, не надавши жодних вказівок щодо того, як вона це зробить.
У четвер Рада безпеки ООН провела екстрене засідання, скликане Росією, щоб обговорити збиття. Заступник посла України в ООН Христина Гайовишин заявила Раді, що відповідальність за катастрофу несе Росія. За її словами, 24 січня Україна безпечно переправила російських військових в узгоджене місце, чекаючи обміну, який не відбувся.
«Українська сторона не була проінформована про необхідність забезпечення безпеки повітряного простору в районі м. Бєлгорода в цей зазначений період, як це робилося неодноразово в минулому», – сказала пані Гайовишин. «Про кількість транспортних засобів, маршрути та засоби транспортування полонених Україні не повідомляли. Уже лише це може являти собою навмисні дії Росії, спрямовані на загрозу життю та безпеці ув’язнених».
Уряд України, за його словами, звернувся до Червоного Хреста із запитом, чи був він заздалегідь повідомлений про поїздку полонених у прикордонний район, який є зоною активних бойових дій.
Ускладнює будь-яке розслідування з боку України той факт, що Росія володіє більшістю ключових деталей про цей епізод, включно з тим, хто був причетним. Українці глибоко скептично ставляться до будь-якої інформації, що надходить з Росії, яка, на їхню думку, має намір перетворити катастрофу на болісне випробування для сімей ув’язнених.
Речник Кремля Дмитро Пєсков знову заявив у четвер, що Україна розстріляла власних солдатів і назвав це «жахливим актом». Цей інцидент, за його словами, поставив під сумнів перспективи майбутніх обмінів полоненими.
Групи, які відстежують російську пропаганду, кажуть, що Москва просуває повідомлення, спрямоване на Захід: Україні не можна довіряти зброю далекого радіусу дії. Російські пости в соціальних мережах звинуватили Україну у вбивстві власного народу.
Ганна Чабарай, аналітик російської пропаганди Інституту масової інформації, незалежної організації в Україні, зазначила: «Мікрофон у руках Росії».
«Це емоційний тероризм, тому що родичі та друзі військовополонених дуже налякані», – додала вона.