Україна шукає відповіді щодо катастрофи російського літака

У четвер українські чиновники доклали зусиль, щоб розкрити подробиці смертельної авіакатастрофи над кордоном з Росією, попросивши громадян терпіння, поки вони розслідуватимуть заяви Москви про те, що Україна збила російський військовий літак з українськими військовополоненими.

Президент України Володимир Зеленський закликав спецслужби своєї країни визначити, що сталося, і провести міжнародне розслідування катастрофи, а також звинуватив Росію в участі у пропаганді військового часу щодо цього епізоду.

Ця катастрофа та заяви Росії про те, що Україна збила літак із власними солдатами на борту, кидають неприємний виклик для уряду в Києві, який намагається підготувати своїх громадян до третього року війни. Україна займає оборонну позицію на полі бою та розглядає нову мобілізацію, яка, ймовірно, буде непопулярною всередині країни, водночас щодня намагаючись отримати критично необхідну підтримку Заходу.

Літак впав у Бєлгородській області біля кордону з Україною, усі, хто був на борту, загинули, повідомили в середу в Міноборони Росії та губернатор області. У відомстві повідомили, що на борту літака перебувало 65 українських військовополонених, які мали бути звільнені в рамках обміну полоненими. Російські заяви не могли бути незалежно перевірені.
Причина катастрофи залишається невідомою, хоча українські чиновники не заперечують факт збиття літака. Кажуть, не можуть підтвердити, що на борту літака були українські військові, які прямували на обмін полоненими.
Але українська військова розвідка в середу натякнула на можливість трагічної помилки, визнавши, що обмін був запланований, і заявивши, що Росія не попередила українських військових про перевезення військовополонених до кордону, як це було під час попередніх обмінів.
У четвер голова комітету з оборони російського парламенту Андрій Картаполов заперечив українську версію подій, заявивши, що Москва повідомила українським військовим, що літак перевозив військовополонених, хоча й завчасно. Військову розвідку України, за його словами, “офіційно попередили” за 15 хвилин до наближення літака до прикордонного району. Не було можливості незалежно підтвердити це твердження.

Розбіжності версій висвітлюють одну з визначальних рис війни: постійний брак ясності з фактами, прихованими дезінформацією та конкуруючими планами. Росія просуває свої переважні повідомлення в пропагандистських цілях вдома та за кордоном. Україна не хоче оприлюднювати будь-які військові невдачі. Трагедії та переломні моменти у війні були затьмарені невизначеністю, іноді тижнями чи довше.

Офіційні особи в Києві заявили, що ще занадто рано робити висновки про катастрофу і що родичі повинні чекати підтвердження від влади в Україні. «Ми не бачили жодних ознак такої кількості людей на борту літака, незалежно від того, громадяни України чи ні», – заявив ЗМІ у четвер уповноважений з прав людини в країні Дмитро Лубінець.

Служба внутрішньої розвідки України заявила в четвер, що почала розслідування авіакатастрофи як можливого військового злочину, не надавши жодних вказівок щодо того, як вона це зробить.

У четвер Рада безпеки ООН провела екстрене засідання, скликане Росією, щоб обговорити збиття. Заступник посла України в ООН Христина Гайовишин заявила Раді, що відповідальність за катастрофу несе Росія. За її словами, 24 січня Україна безпечно переправила російських військових в узгоджене місце, чекаючи обміну, який не відбувся.

«Українська сторона не була проінформована про необхідність забезпечення безпеки повітряного простору в районі м. Бєлгорода в цей зазначений період, як це робилося неодноразово в минулому», – сказала пані Гайовишин. «Про кількість транспортних засобів, маршрути та засоби транспортування полонених Україні не повідомляли. Уже лише це може являти собою навмисні дії Росії, спрямовані на загрозу життю та безпеці ув’язнених».

Заступник посла Росії в ООН Дмитро Полянський назвав її заяви «параноїдальною нісенітницею». Він зазначив, що деталі маршруту літака були заздалегідь передані українській стороні, і що “заперечувати це безглуздо”. Жодна незалежна група не відвідувала місце катастрофи. Україна звернулася з проханням надати доступ Червоному Хресту та ООН.
Офіс Червоного Хреста в Києві опублікував заяву в четвер, в якій говориться, що він не виступав посередником в обміні полоненими і не отримав списки тих, хто підлягає обміну.
«Ми розуміємо стрес і занепокоєння, яке такі новини можуть принести сім’ям, які місяцями були розлучені зі своїми близькими», – йдеться в повідомленні. «Ми продовжуватимемо робити все можливе, щоб допомогти з’ясувати долю військовополонених».
Згідно з Женевськими конвенціями — договорами, які визначають правила ведення війни та поводження з полоненими — Росія зобов’язана повідомляти Червоний Хрест про переміщення полонених, сказав пан Лубінець. Росія, додав він, несе “повну відповідальність за життя і здоров’я військовополонених”.

Уряд України, за його словами, звернувся до Червоного Хреста із запитом, чи був він заздалегідь повідомлений про поїздку полонених у прикордонний район, який є зоною активних бойових дій.

Ускладнює будь-яке розслідування з боку України той факт, що Росія володіє більшістю ключових деталей про цей епізод, включно з тим, хто був причетним. Українці глибоко скептично ставляться до будь-якої інформації, що надходить з Росії, яка, на їхню думку, має намір перетворити катастрофу на болісне випробування для сімей ув’язнених.

Речник Кремля Дмитро Пєсков знову заявив у четвер, що Україна розстріляла власних солдатів і назвав це «жахливим актом». Цей інцидент, за його словами, поставив під сумнів перспективи майбутніх обмінів полоненими.

Групи, які відстежують російську пропаганду, кажуть, що Москва просуває повідомлення, спрямоване на Захід: Україні не можна довіряти зброю далекого радіусу дії. Російські пости в соціальних мережах звинуватили Україну у вбивстві власного народу.

Наприклад, в одній публікації в соціальній мережі Telegram цитувався російський чиновник, який керує окупованою територією, Володимир Рогов, який заявив, що українські військові навмисно збили літак із полоненими, щоб збити вояків бажання здаватися. “Режим в паніці”, – йдеться в повідомленні.
У середу пан Зеленський у своєму нічному відеозверненні сказав: «Очевидно, що росіяни граються з життями українських полонених, почуттями їхніх родичів та емоціями нашого суспільства».
Інститут вивчення війни, американська організація, пише в аналізі, що російські пропагандисти «взялись за катастрофу Іл-76, щоб посіяти внутрішнє невдоволення в Україні та підірвати волю Заходу продовжувати надавати військову підтримку Україні».

Ганна Чабарай, аналітик російської пропаганди Інституту масової інформації, незалежної організації в Україні, зазначила: «Мікрофон у руках Росії».

«Це емоційний тероризм, тому що родичі та друзі військовополонених дуже налякані», – додала вона.

Міжнародні організації, суди та незалежні новинні розслідування неодноразово спростовували заяви Росії про війну, спростовуючи заперечення Москви того, що вона збила цивільний авіалайнер над східною Україною в 2014 році та підірвала велику дамбу на річці Дніпро минулого року.
Вибух у липні 2022 року в Оленівському таборі для українських військовополонених забрав життя щонайменше 51 ув’язненого та спонукав багатомісячні зусилля України та міжнародних організацій для з’ясування того, що сталося .
Росія стверджувала, що Україна влучила в це місце американською ракетою. Але розслідування Організації Об’єднаних Націй зрештою встановило, що американська ракета не могла вразити це місце, і звинуватило Росію в утриманні військовополонених біля лінії фронту.
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Україна формує нові бригади, але стикається з проблемами у забезпеченні озброєнням

Збройні сили України активно формують кілька нових бригад, однак...

Українські ЗСУ отримали ракети ATACMS з дальністю польоту 300 км

Українські Збройні Сили поповнили свій арсенал ракетами ATACMS, які...

Україна шукає замінник російському газу

Президент України Володимир Зеленський оголосив про намір країни відмовитися...

У ексзаступника генпрокурора Вербицького знайшли активи на 29 мільйонів гривень

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) оголосило про...

На Київщині посадовець завдав збитків державному бюджету на понад 93 млн грн

У Київській області розгорнувся скандал із завданням значних збитків...

Погляд українців та світового суспільства на війну в Україні та її закінчення

На думку експертів Європейської ради з міжнародних відносин, погляди...

Україна готується до можливої зміни прем’єра

Наше джерело свідчить про наближення можливих змін у керівництві...

Обмудсмен Лубінець закликає надати право на альтернативну службу під час воєнного стану в Україні

Український парламентарний омбудсмен Лубінець в своїй щорічній доповіді висунув...