Україна: виклики для саперів та прогнози розмінування в одній з найбільш замінованих країн світу

Сьогодні, 4 квітня, відзначається Міжнародний день просвіти з питань мінної небезпеки та допомоги в діяльності, пов’язаної з розмінуванням. У зв’язку з повномасштабним вторгненням Російської Федерації як держави-агресора, Україна стала однією з найбільш замінованих країн у світі. Загальна площа території, потенційно забрудненої вибухонебезпечними предметами, становить 156 тисяч квадратних кілометрів, що становить 25% від загальної площі.

На сьогоднішній день, Україна зіткнулася з різноманітними випадками мінувань, які створюють небезпеку для мирного населення. Сапери працюють над використанням новітніх технологій та методів розмінування, прогнозуючи та визначаючи найефективніші шляхи врегулювання цієї проблеми.

Територія України, забруднена вибухонебезпечними предметами внаслідок вторгнення Російської Федерації, нараховує 174 тисячі квадратних кілометрів, що становить близько 30% загальної площі країни.

Під час візиту до Загреба, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль порівняв область, яка зараз під загрозою мін, з територією трьох Хорватій. Це також майже дві площі Угорщини, понад дві площі Чехії, понад чотири площі Нідерландів та майже вісім площ Ізраїлю.

Проте, за даними Державної служби надзвичайних ситуацій (ДСНС), завдяки роботі фахівців із розмінування, площа цієї зони зменшилась на 18 тисяч квадратних кілометрів, до 156 тисяч квадратних кілометрів, що становить близько 25% загальної площі України.

Спеціалісти відзначають, що найбільш небезпечними залишаються Харківська, Херсонська і Донецька області.

За даними Міністерства внутрішніх справ України на кінець лютого, сапери виявили понад 760 тисяч вибухонебезпечних предметів за час повномасштабного вторгнення. Більшість з них були знайдені на деокупованих територіях.

ДСНС наголошує, що головним пріоритетом для фахівців є розмінування деокупованих населених пунктів, критичних та транспортних маршрутів, а також сільськогосподарських земель.

Під час відступу ворога усвідомлено залишилося значна кількість мін у територіях, що раніше були окуповані. Особливо велика кількість вибухонебезпечних предметів залишається у лісах, зокрема в Ізюмському та Балаклійському районах, де тимчасово перебували російські війська.

За інформацією Держлісагентства, значна частина лісового фонду, який повернувся під контроль України, залишається непридатною для використання. Приблизно 0,5 мільйона гектарів лісів Держлісагентства потребує розмінування. Вказується, що процес розмінування у лісах може зайняти кілька десятиліть.

Також уряд працює над швидшим розмінуванням сільськогосподарських земель, що є важливим кроком для відновлення сільського господарства на деокупованих територіях. У цьому контексті уряд затвердив порядок компенсації витрат фермерам на гуманітарне розмінування сільськогосподарських земель.

“Рішення уряду сьогодні надасть можливість фермерам укладати контракти з державними та приватними операторами протимінної діяльності цієї весни та отримувати компенсацію з державного бюджету”, – зазначає Міністерство економіки України.

У той же час, фахівці повідомляють, що вибухонебезпечні предмети часто виявляються в найнесподіваних місцях.

“Ми виявляємо “вибухові подарунки” у найбільш неочікуваних місцях, від вхідних дверей до особистих речей, шаф, ліжок, навіть у вуликах. Найбільш небезпечними є гранати на розтяжках”, – зазначив начальник відділу організації роботи з гуманітарного розмінування Державної служби України з надзвичайних ситуацій Сергій Рева.

Крім того, фахівці повідомляють про випадки мінування дитячих іграшок та інших предметів, які привертають увагу дітей, а отже, становлять велику загрозу для їхнього життя та здоров’я. Також піротехніки зіткнулися з ситуаціями, коли ворог підміщував під протитанкову міну протипіхотну – як тільки сапери підходять, щоб вилучити протитанкову міну, спрацьовує протипіхотна. Крім того, вибух протипіхотного боєприпасу може спричинити вибух протитанкового, і відповідно кількість жертв може бути значно вищою.

За даними Міністерства оборони на лютий 2024 року, унаслідок підриву на вибухонебезпечних предметах загинули 287 цивільних, у тому числі 15 дітей, ще 641 особа отримала травми, серед них 77 дітей.

Працівники Державної служби України з надзвичайних ситуацій нагадують про правила поведінки при виявленні вибухонебезпечних та підозрілих предметів:

  1. Не торкайтеся та не пересувайте підозрілий предмет руками.
  2. Позначте місце, де знаходиться підозрілий предмет, за допомогою палиць, одягу, каменів тощо.
  3. Попередьте про знахідку інших осіб поруч і відведіть їх на безпечну відстань (не менше 100 метрів).
  4. Використовуйте лише офіційні канали повідомлень про виявлення підозрілих вибухонебезпечних предметів, зателефонувавши на екстрені номери “101” або “102”.
  5. Утримуйтеся від користування телефонами або іншими засобами радіозв’язку у  близькості до підозрілого предмету.
  6. Не намагайтеся розібрати підозрілий предмет, вилучити з нього вибухівку або детонатор.
  7. Майте на увазі, що небезпечні предмети можуть знаходитися у найнеочікуваніших місцях, таких як поля, ліси, водойми, городи та руїни.
  8. Активація вибухонебезпечних предметів може відбутися навіть при найменшому зовнішньому впливі, такому як удар, струс, тертя або нагрівання.

Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко повідомив, що всі сили МВС, включаючи Державну службу з надзвичайних ситуацій, Національну поліцію та саперні підрозділи Національної гвардії, зараз залучені до розмінування території України. За його словами, кожного дня понад 1500 підготовлених саперів та 33 машини механізованого розмінування працюють на цю мету.

“Ми розрахували, що один день функціонування цих машин еквівалентний 100 дням роботи піротехніка чи сапера”, – зауважив Клименко.

Тим часом, він також зазначив, що для України необхідно щонайменше 100 машин механізованого розмінування та близько 5000 піротехніків для подальшого розмінування. Міністр також розповів про зусилля відомства у пошуку інноваційних методів розмінування, зокрема, використання безпілотників для розвідки територій та виявлення забруднених ділянок.

З свого боку, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що в Україні ведуться розробки щодо впровадження штучного інтелекту у процес розмінування.

“Українські розробники штучного інтелекту UADamage працюють над технологією для прискорення ідентифікації мін, снарядів та кратерів від вибухів, де також можуть міститися небезпечні уламки”, – додав він.

У Харківській області розпочала роботу вітчизняна машина для підготовки ґрунту перед розмінуванням. Ця машина працює дистанційно, керується за допомогою автоматичного пульта, що забезпечує безпеку піротехніків під час виконання робіт.

Машина важить 16 тонн і рухається зі швидкістю 3-4 кілометри на годину. У ДСНС підкреслюють, що цей технічний засіб дозволяє виконувати завдання швидше, безпечніше та більш ефективно, ніж це можуть зробити сапери вручну. За їхніми словами, машина PM-В, про яку говорять як про найбезпечніший транспортний засіб для них наразі, повністю броньована і легка у керуванні.

Піротехніки наголошують на перевагах цієї машини, яка дозволяє їм швидко та безпечно транспортувати вибухонебезпечні матеріали до місць їх ліквідації. Машина PM-В виготовлена в Україні і може вмістити кілька тонн боєприпасів, зокрема, великогабаритні авіабомби та уламки ракет, розміри яких можуть досягати 2-3 метрів.

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України, Руслан Стрілець, повідомляє, що для повного розмінування України раніше потрібно було б 700 років, проте завдяки прийняттю низки урядових рішень цю оцінку вдалося знизити до 70 років.

“Але я впевнений, що з розвитком ринку розмінування, з’явленням нового обладнання і машин, а також приватних компаній, які надають такі послуги, ми можемо потенційно говорити про цифру у 7 років для повного розмінування України після нашої Перемоги, після деокупації наших територій”, – наголошує він.

Зокрема, прем’єр-міністр України, Денис Шмигаль, у вересні 2023 року повідомив, що майже 40 країн та організацій-партнерів погодилися виділити приблизно $250 мільйонів, зокрема на спецтехніку для гуманітарного розмінування.

У березні 2024 року було оголошено, що Міністерство економіки України планує за 10 років очистити 80% забруднених земель і зробити їх безпечними для використання.

“Чим довше наша територія перебуває під окупацією, тим більше ворог замінює її мінами, але ми готові до цієї роботи. Наші сапери вже чекають, щоб увійти на деокуповані території і продовжити розмінування. Ми готові до цього завдання”, – підкреслив Голова МВС України.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Ярослава Магучіх прагне перевершити свій світовий рекорд

Олімпійська чемпіонка у стрибках у висоту Ярослава Магучіх заявила...

Захід обговорює з українським урядом закінчення війни в обмін на вступ в НАТО – Financial Times

Видання Financial Times з посиланням на джерела в дипломатичних...

Військовий експерт прогнозує, що темпи російського наступу в Україні сповільняться

У 2024 році Росія, ймовірно, не зупинить свій наступ...

Міністерство оборони відправило тисячі повісток через “Укрпошту”

Міністерство оборони України, скориставшись Реєстром військовозобов'язаних, сформувало 70 тисяч...

Ціни на яблука в Україні досягли семирічного максимуму

Українські садівники значно підвищили ціни на яблука, в середньому...

Україна завершує підготовку атомних енергоблоків до зими

Станом на 4 жовтня лише один із дев'яти атомних...

Тайсон Ф’юрі планує нокаутувати Усика

Британець Тайсон Ф'юрі, відомий як «Циганський король», не приховує...

Валерій Залужний проти мобілізації молоді

Ексголовнокомандувач Збройних сил України, а нині посол України у...