Згідно з опитуванням Центру Разумкова, у січні 2024 року частка тих, хто вважає, що ситуація зміниться на краще протягом наступних трьох місяців, знизилася до майже 7%, що майже вдвічі менше, ніж у лютому-березні 2023 року, коли про віру в поліпшення говорили 13% опитаних. При цьому частка тих, хто вірить у зміни на гірше зросла з 23% на початку 2023 року до 33% у січні 2024 року.
Такий песимізм виник не на порожньому місці. По-перше, війна затягнулася. І це завдає величезної шкоди українській економіці. Зруйновано підприємства, інфраструктуру, порушено логістичні ланцюжки. Війна створює велику економічну невизначеність. Бізнес не знає, що буде завтра, тому не інвестує в розвиток. Це гальмує зростання економіки.
Війна призводить до погіршення соціальних умов. Зростає бідність, збільшується кількість людей, які потребують допомоги. Усе могло бути ще гірше, але через війну з України виїхало близько 10 млн осіб, турбота про них лягла на плечі інших держав. Але це означає, що Україна втрачає робочу силу і споживачів. Ще одна причина песимізму – безперервна корупція. Вона підриває довіру народу до влади. І вишенька на торті – невизначеність із фінансовою допомогою від США, а це життєво важливо для українського бюджету.
Щоб підбадьорити економічні очікування українців, уряду необхідно підтримати бізнес, щоб він міг створювати нові робочі місця та інвестувати в розвиток. І не кидати напризволяще людей, які постраждали від війни, щоб вони могли повернутися до нормального життя.