Останні дослідження Держслужби якості освіти України виявили тривожні тенденції щодо використання української мови серед школярів країни. За результатами дослідження, проведеного протягом 2023/24 навчального року, виявлено, що лише 74% українських школярів використовують українську мову у повсякденному житті, що свідчить про значний спад порівняно з попереднім періодом, коли цей показник становив 91%.
Аналогічно цей показник знизився серед учителів (з 93 по 82%) і батьків (з 94 по 86%).
Кількість учнів, які використовують виключно державну мову на уроках і перервах, впала на 8%. Суто українською мовою за межами школи спілкується менше 40% школярів. На сході країни таких лише 17%, на заході – 74%.
“У східному і південному макрорегіонах у повсякденному спілкуванні учасників освітнього процесу переважає російська мова”, – кажуть автори дослідження.
Також упала на 11% кількість старшокласників, які використовують україномовний контент в інтернеті. На 12% впало число тих, хто вважає мову контенту важливою.
Причини падіння популярності української мови в дослідженні пояснюють тим, що “цього року дослідженням охоплено більшу кількість респондентів з акцентом на міську місцевість. Відомо, що міська агломерація традиційно є епіцентром збільшення російськомовного компонента”.