В Україні заговорили про запровадження загальнообов’язкової військової служби для всіх громадян — за прикладом Ізраїлю. Про це заявив заступник керівника Офісу президента України з оборонних питань Павло Паліса в інтерв’ю Bihus.Info.
Хоча питання мобілізації жінок наразі не стоїть гостро, представник Банкової визнав: у майбутньому країна має замислитися над тим, щоб кожен громадянин — незалежно від статі — пройшов бодай мінімальний термін служби.
«Як би це дико зараз не звучало, можливо, нам слід вивчити досвід Ізраїлю. Якщо громадянин — дійсно громадянин і претендує на те, щоб отримувати від держави посаду, освіту, виплати з бюджету, він має служити», — заявив Паліса.
Паліса підкреслив, що наразі про примусову мобілізацію жінок не йдеться. Але він наголосив: у сучасній армії є багато функцій, які можуть виконувати не лише чоловіки. Йдеться не лише про бойові завдання, а й про аналітичні, технічні, логістичні, медичні та інші ролі.
«Це може бути мінімальний контракт. Але кожен громадянин повинен мати досвід служби — це питання не лише оборони, а й національної відповідальності», — зазначив Паліса.
В Ізраїлі строкова служба є обов’язковою як для чоловіків, так і для жінок, а проходження армії є умовою доступу до багатьох кар’єрних можливостей. Українська влада поки не заявляє про намір запровадити подібну модель, але дискусії на цю тему стають дедалі гучнішими.
Водночас громадськість не забуває й про інше: в Україні зростає кількість випадків, коли обвинувачені у корупції уникають вироку, мобілізуючись до армії. На цьому фоні розмови про обов’язкову службу виглядають як спроба переформатувати суспільний договір, не зачепивши основну проблему — нерівність у відповідальності.