Після початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України було винесено майже 7 тисяч вироків корупціонерам, але лише 1,5% з них отримали покарання у вигляді позбавлення волі. Більшість засуджених просто відкупилися штрафами. Про це повідомляє аналітичний проект «Опендатабот».
За даними, з початку війни було винесено 6877 вироків корупціонерам. Це число суттєво нижче, ніж в періоди до повномасштабної війни, коли щорічно виносилось близько 2500 вироків. У 2021 році Реєстр корупціонерів поповнився на 6870 нових записів. Лише за поточний рік вже винесено 1758 вироків.
Аналізуючи ситуацію, експерти відзначають, що таке зниження кількості вироків пов’язане з тим, що на початку великого вторгнення подання декларацій для посадовців було добровільним, а відповідно, і контроль з боку НАЗК не здійснювався.
Основні статті, за якими були засуджені корупціонери в цьому році:
- Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі: 663 вироки (37,7% від загальної кількості).
- Несвоєчасне подання декларацій: 623 вироки (35,4%), що в 34 рази більше, ніж у попередньому році.
- Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів: 281 вирок (16%).
У 98% випадків корупціонерам призначили штрафи – це 1714 вироків. Лише 1,5% засуджених отримали реальний термін – всього 27 вироків з позбавленням волі.
Найбільша кількість вироків була зафіксована на Львівщині – 172, що становить 9,8% від загальної кількості. Друге місце посіла Вінницька область з 151 вироком (8,6%), а трійку лідерів закриває Одещина з 115 справами (6,5%).
«Деякі функції НАЗК були призупинені через повномасштабну війну на два роки, тому тепер необхідно якнайшвидше опрацювати накопичений обсяг роботи. Ми змінили підхід до перевірки декларацій, впровадивши автоперевірки та відбираючи для повних перевірок лише декларації з високим рейтингом ризику», – зазначили в НАЗК.