В Україні значно збільшилося шахрайств з платіжними картками

В Україні спостерігається надзвичайно швидкий ріст кількості шахрайських операцій, пов’язаних з вкраденням грошей з платіжних карток громадян. За останні два роки збитки від цих злочинів значно зросли: у 2022 році обсяг шахрайств становив 481 млн грн, що на 46% більше, ніж у попередньому році. Однак у 2023 році ця цифра майже подвоїлася і склала вже 833 млн грн.

Про це Національний банк повідомив у внутрішньому листі №57-0008/47938 до фінустанов та операторів поштового зв’язку, “Укрпошта”, “НоваПей”.

У ньому НБУ повідомив, що 80% випадків карткового шахрайства становлять випадки соціальної інженерії, коли у людей обманом виманюють реквізити карток, і тільки 20% – всі інші – зломи/підробка сайтів, крадіжки/підробки карток тощо.

“Зокрема, шахраї виманюють дані у клієнтів з метою отримання можливості входу до платіжного додатку/інтернет-банкінгу постачальника платіжних послуг, токенізації картки клієнта в електронних гаманцях Google/Apple Pay на власному пристрої, виготовлення дублікату SIM-картки у вигляді еSIM фінансового номера телефону клієнта та надалі проведення операцій”, – ідеться в листі Нацбанку.

Як повідомили банкіри, наразі шахраї найчастіше застосовують дві схеми для виманювання в українців даних їхніх карток і крадіжки коштів із рахунків.

Перша схема – людині повідомляють, що вона виграла приз/розіграш, і їй хочуть перерахувати виграш на картку, для чого потрібні її реквізити.

Друга схема умовно називається “загублена посилка”: шахраї масово розсилають смс-повідомлення про поштове відправлення, в якому йдеться про те, що одержувачу не вдається переслати посилку через некоректну адресу, і просять її уточнити – вказати правильне місце розташування на їхньому сайті. Сайт підроблений, але зовні мало відрізняється від справжнього, проте збирає дані для шахраїв. Там просять заповнити поля з адресою і заплатити невелику суму за пересилання, зазвичай 15-20 грн. На символічний платіж люди часто погоджуються, і вірять, що отримають посилку, тому вбивають реквізити картки та CVV-код. Цих даних достатньо, щоб згодом розграбувати рахунок жертви.

Про ключові схеми відомо і НБУ, проте з вищезгаданим листом №57-0008/47938, він розіслав спеціальний опитувальник для банків, щоб зрозуміти, як вони розслідують випадки карткового шахрайства і взагалі, як борються з ним. Регулятор зажадав надати всі відповіді до 27 липня 2024 року. Після їх вивчення НБУ пообіцяв видати нові рекомендації щодо боротьби з картковим злодійством.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Виробництво “Шахедів” зросло в сім разів: Україну чекає нова хвиля атак

Росія щодня наближається до нового етапу масованих атак по...

Після розслідування про Стефанішину журналіста hromadske затримала поліція

У Києві журналіст видання hromadske Максим Коцюбинський потрапив до...

Експерт попередив: комуналка в Україні може зрости не на 50, а на 120%

Українців можуть чекати не просто підвищення комунальних тарифів на...

У тещі підрядника Міноборони вилучили 68,5 тисяч доларів

Суд відмовився знімати арешт із десятків тисяч доларів готівкою,...

Колишня керівниця Пенсійного фонду в Києві підозрюється у розкраданні мільйонів

У Києві правоохоронці викрили масштабну корупційну схему під час...

На Житомирщині пролунав потужний вибух: ситуація під контролем Зеленського

У Житомирській області тривають роботи з ліквідації наслідків потужного...

Маків день 3 липня: чим особливе свято і які заборони існують

3 липня віряни вшановують пам’ять святителя Анатолія, патріарха Константинопольського...

В Україну повертається спека: синоптики попереджають про +34

Погода в Україні з 3 липня почне різко змінюватися...