В Україні значно збільшилося шахрайств з платіжними картками

В Україні спостерігається надзвичайно швидкий ріст кількості шахрайських операцій, пов’язаних з вкраденням грошей з платіжних карток громадян. За останні два роки збитки від цих злочинів значно зросли: у 2022 році обсяг шахрайств становив 481 млн грн, що на 46% більше, ніж у попередньому році. Однак у 2023 році ця цифра майже подвоїлася і склала вже 833 млн грн.

Про це Національний банк повідомив у внутрішньому листі №57-0008/47938 до фінустанов та операторів поштового зв’язку, “Укрпошта”, “НоваПей”.

У ньому НБУ повідомив, що 80% випадків карткового шахрайства становлять випадки соціальної інженерії, коли у людей обманом виманюють реквізити карток, і тільки 20% – всі інші – зломи/підробка сайтів, крадіжки/підробки карток тощо.

“Зокрема, шахраї виманюють дані у клієнтів з метою отримання можливості входу до платіжного додатку/інтернет-банкінгу постачальника платіжних послуг, токенізації картки клієнта в електронних гаманцях Google/Apple Pay на власному пристрої, виготовлення дублікату SIM-картки у вигляді еSIM фінансового номера телефону клієнта та надалі проведення операцій”, – ідеться в листі Нацбанку.

Як повідомили банкіри, наразі шахраї найчастіше застосовують дві схеми для виманювання в українців даних їхніх карток і крадіжки коштів із рахунків.

Перша схема – людині повідомляють, що вона виграла приз/розіграш, і їй хочуть перерахувати виграш на картку, для чого потрібні її реквізити.

Друга схема умовно називається “загублена посилка”: шахраї масово розсилають смс-повідомлення про поштове відправлення, в якому йдеться про те, що одержувачу не вдається переслати посилку через некоректну адресу, і просять її уточнити – вказати правильне місце розташування на їхньому сайті. Сайт підроблений, але зовні мало відрізняється від справжнього, проте збирає дані для шахраїв. Там просять заповнити поля з адресою і заплатити невелику суму за пересилання, зазвичай 15-20 грн. На символічний платіж люди часто погоджуються, і вірять, що отримають посилку, тому вбивають реквізити картки та CVV-код. Цих даних достатньо, щоб згодом розграбувати рахунок жертви.

Про ключові схеми відомо і НБУ, проте з вищезгаданим листом №57-0008/47938, він розіслав спеціальний опитувальник для банків, щоб зрозуміти, як вони розслідують випадки карткового шахрайства і взагалі, як борються з ним. Регулятор зажадав надати всі відповіді до 27 липня 2024 року. Після їх вивчення НБУ пообіцяв видати нові рекомендації щодо боротьби з картковим злодійством.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Для роботодавців ідеальний працівник сьогодні — це той, кого не можна мобілізувати

За словами Лібанової, значна частина робочих місць, що раніше...

ЄС може відправити миротворців в Україну

Європейські країни можуть обговорити можливість відправки миротворчих контингентів до...

Син Віктора Павліка отримав травму під час медичного обстеження

Дружина українського співака Віктора Павліка, блогерка та підприємиця Катерина...

Кабмін призначив Олександра Перцовського головою правління “Укрзалізниці”

Кабінет Міністрів України призначив Олександра Перцовського новим головою правління...

Росія готує нову масштабну ракетну атаку на Україну

Російська Федерація готова до нової масованої ракетної атаки на...

Андрій Садовий відповів чи будуть мовні патрулі у Львові

Міський голова Львова Андрій Садовий заявив, що місто не...

МОЗ скасував висновки про інвалідність 74 військовозобов’язаним на Хмельниччині

Міністерство охорони здоровʼя України (МОЗ) провело перевірки та скасувало...

Кількість звернень до лікарів через психічні розлади зросла утричі в Україні

За перші дев’ять місяців 2024 року кількість звернень українців...