В Україні значно збільшилося шахрайств з платіжними картками

В Україні спостерігається надзвичайно швидкий ріст кількості шахрайських операцій, пов’язаних з вкраденням грошей з платіжних карток громадян. За останні два роки збитки від цих злочинів значно зросли: у 2022 році обсяг шахрайств становив 481 млн грн, що на 46% більше, ніж у попередньому році. Однак у 2023 році ця цифра майже подвоїлася і склала вже 833 млн грн.

Про це Національний банк повідомив у внутрішньому листі №57-0008/47938 до фінустанов та операторів поштового зв’язку, “Укрпошта”, “НоваПей”.

У ньому НБУ повідомив, що 80% випадків карткового шахрайства становлять випадки соціальної інженерії, коли у людей обманом виманюють реквізити карток, і тільки 20% – всі інші – зломи/підробка сайтів, крадіжки/підробки карток тощо.

“Зокрема, шахраї виманюють дані у клієнтів з метою отримання можливості входу до платіжного додатку/інтернет-банкінгу постачальника платіжних послуг, токенізації картки клієнта в електронних гаманцях Google/Apple Pay на власному пристрої, виготовлення дублікату SIM-картки у вигляді еSIM фінансового номера телефону клієнта та надалі проведення операцій”, – ідеться в листі Нацбанку.

Як повідомили банкіри, наразі шахраї найчастіше застосовують дві схеми для виманювання в українців даних їхніх карток і крадіжки коштів із рахунків.

Перша схема – людині повідомляють, що вона виграла приз/розіграш, і їй хочуть перерахувати виграш на картку, для чого потрібні її реквізити.

Друга схема умовно називається “загублена посилка”: шахраї масово розсилають смс-повідомлення про поштове відправлення, в якому йдеться про те, що одержувачу не вдається переслати посилку через некоректну адресу, і просять її уточнити – вказати правильне місце розташування на їхньому сайті. Сайт підроблений, але зовні мало відрізняється від справжнього, проте збирає дані для шахраїв. Там просять заповнити поля з адресою і заплатити невелику суму за пересилання, зазвичай 15-20 грн. На символічний платіж люди часто погоджуються, і вірять, що отримають посилку, тому вбивають реквізити картки та CVV-код. Цих даних достатньо, щоб згодом розграбувати рахунок жертви.

Про ключові схеми відомо і НБУ, проте з вищезгаданим листом №57-0008/47938, він розіслав спеціальний опитувальник для банків, щоб зрозуміти, як вони розслідують випадки карткового шахрайства і взагалі, як борються з ним. Регулятор зажадав надати всі відповіді до 27 липня 2024 року. Після їх вивчення НБУ пообіцяв видати нові рекомендації щодо боротьби з картковим злодійством.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Головного підрядника “Великого будівництва” Юрія Бойка звільнили від кримінальної відповідальності

Судова справа, яка тривала протягом декількох місяців, привела до...

ВАКС вимагає розслідування можливого незаконного збагачення голови НЕК “Укренерго” Кудрицького

Верховна адміністративна комісія справедливості (ВАКС) України прийняла рішення задовольнити...

Нардеп Ар’єв демонструє розкішне життя у Верховній Раді, увімкнені всі лампи і працюють кондиціонери

Український нардеп Олексій Ар'єв став об'єктом гострої критики після...

За корупцію тепер можна буде відкупитись, заплативши офіційно штраф

Верховна Рада України затвердила законопроєкт №11340, який став причиною...

Українські військові залишили Кринки, офіційної інформації поки не має

На передовій в Україні на островах Дніпра розгортаються нові...

За штрафи військовозобов’язаного можуть забрати майно, оформлене на дружину

Майно оштрафованого військовозобов'язаного можуть заарештувати, навіть якщо воно оформлене...

Солдата засудили за умисне вбивство цивільного у Харківській області

У Полтавській області суд засудив військовослужбовця до 9 років...

Ризикуючи життям українці рятуються від мобілізації

У статті для The Washington Post розглянуто складну ситуацію,...