В зеленій енергетиці України настала фінансова криза

Українська зелена енергетика, яка колись демонструвала динамічний ріст, сьогодні стикається з низкою фінансових труднощів. Експерт з програми “Енергетика” Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп наголосив на необхідності виконання державних зобов’язань перед інвесторами у відновлювану енергетику. Як він підкреслив, важливо забезпечити повний розрахунок з виробниками та ліквідувати накопичені борги.

Ще у 2020 році між урядом та виробниками з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) було підписано меморандум. Угода передбачала добровільне скорочення ставок “зеленого” тарифу, щоб знизити фінансове навантаження на державу. Виробники погодилися отримувати менше, проте сподівалися на стабільні виплати в обумовленому обсязі.

За словами Прокіпа, ця угода передбачала, що частину тарифу — близько 20% — фінансуватиме бюджет. Однак, за словами експерта, ці кошти не були закладені в бюджет, а виплати переклали на НЕК “Укренерго”. Це спричинило значну заборгованість перед виробниками з ВДЕ.

Щоб зменшити борговий тиск, “Укренерго” випустило зелені єврооблігації на суму понад 800 мільйонів доларів. Проте через проблеми з корпоративним управлінням та постійний дефіцит фінансування в жовтні компанія оголосила про технічний дефолт. За словами Прокіпа, це не перший випадок, коли “Укренерго” змушене брати позики для виплат виробникам, тоді як заборгованості перед самою компанією лише накопичуються.

На порядку денному зараз чергове перегляд тарифу на передачу електроенергії. Регулятор пропонує знизити обґрунтований тариф на 25%, хоча законодавство вимагає повного покриття витрат “Укренерго”. Таке скорочення, на думку експертів, ще більше загострить фінансову кризу в компанії.

Зі свого боку, радник прем’єр-міністра України та член Наглядової ради “Укренерго” Юрій Бойко прогнозує збільшення заборгованості за поточний рік ще на 8 мільярдів гривень. Якщо ситуація не зміниться, то заборгованості перед виробниками ВДЕ лише зростатимуть.

Відновлювана енергетика залишається важливою частиною енергетичної безпеки України. Водночас невиконання державою фінансових зобов’язань ставить під загрозу її подальший розвиток. На думку експертів, Україні необхідно терміново впровадити прозорі та довгострокові фінансові механізми для підтримки зеленої енергетики та уникнення дефолту в галузі.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Прогноз погоди на 21 листопада: похолодання та опади по всій Україні

Сьогодні, 21 листопада, погода в Україні зміниться, принісши похолодання...

Власник ТЦ з депутатським мандатом крав електроенергію у міста

Під процесуальним керівництвом Офісу Генерального прокурора правоохоронці повідомили про...

В The Economist спрогнозували коли закінчиться війна

Бойові дії в Україні можуть завершитися у 2025 році,...

Гривня зміцнюється: новий курс валют від НБУ

Національний банк України 21 листопада встановив офіційний курс гривні...

Росія завдала масованого удару по Дніпру використавши нову ракету

Ранок 21 листопада 2024 року для Дніпра розпочався з...

Державне телебачення Білорусі заявило про «план опозиції та Заходу» атакувати південний захід країни

Державне телебачення Білорусі повідомило про існування нібито «плану опозиції...

Росія розглядає план розділу України на три частини до 2045 року

Росія може запропонувати ідею поділу України на три частини...

Російські пабліки повідомляють про масований удар Storm Shadow по Курській області

20 листопада російські медіа та пабліки повідомили про атаку...