Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) надав роз’яснення щодо мобілізації чоловіків віком до 25 років.
У соціальних мережах часто з’являються повідомлення зі скаргами на мобілізацію молодих чоловіків, яким ще немає 25 років, що викликає значний резонанс і обурення.
Відповідно до заяви ТЦК та СП, чоловіки віком від 18 до 25 років зазвичай зараховуються до категорії призовників. Однак, існують випадки, коли таких осіб можуть мобілізувати. Зокрема, це можливо, якщо чоловік:
- Пройшов строкову службу у мирний час;
- Закінчив вищий військовий навчальний заклад або військову кафедру та отримав певну військово-облікову спеціальність;
- Визнаний військово-лікарською комісією як обмежено придатний у мирний час, але придатний у воєнний час.
У повідомленні ТЦК та СП йдеться про те, що з квітня 2024 року статус “обмежено придатний” було скасовано. Люди, які мали цей статус, залишаються військовозобов’язаними, навіть якщо їм менше ніж 25 років. Такі особи можуть бути перевірені на наявність актуальних військово-облікових документів і відправлені на повторне проходження військово-лікарської комісії.
Згідно з новим законодавством, після проходження військово-лікарської комісії чоловік може отримати один із наступних статусів:
- Придатний до служби;
- Придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, військових навчальних закладах, навчальних центрах, установах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони;
- Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку;
- Тимчасово непридатний – вимагає лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків;
- Непридатний до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.
У військкоматі також зазначили нормативну базу, на яку треба орієнтуватися. Це закони “Про внесення змін до закону України ‘Про військовий обов’язок і військову службу'”, “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист”, а також наказ Міністерства оборони України “Про затвердження змін до положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України”.
Такі роз’яснення допомагають краще зрозуміти ситуацію з мобілізацією та знімають певні хвилювання серед населення.