У СБУ повідомили, що перевіряють п’ятьох високопосадовців Міноборони та постачальників зброї.
Фігурантів справи підозрюють за статею кримінального кодексу про привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.
“Зловмисники намагалися вкрасти майже 1,5 млрд. бюджетних гривень на придбання 100 тисяч мінометних пострілів для ЗСУ”, – заявили у службі безпеки.
Джерела BBC Україна у правоохоронних органах розповіли, що серед фігурантів – скандально відомий Олександр Лієв, який був керівником Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міноборони.
Також обшуки пройшли і в нинішнього керівника цього департаменту Тоомаса Накхура і у керівника “Львівського арсеналу” Юрія Збітнєва.
Як заявили у службі безпеки, одного із фігурантів справи затримали під час спроби виїхати за межі України, він зараз перебуває під вартою.
Йдеться про колишнього керівника департаменту міноборони Олександра Лієва.
Сам Лієв заперечив як звинувачення силовиків, так і те, що він намагався втекти за кордон.
У публікації на фейсбуку він пояснив, що їхав у відрядження до Словаччини, щоби оглянути машини для розмінування, і планував повернутися в Україну до 5 лютого.
За даними слідства, у серпні 2022 року, тобто вже коли йшла війна, чиновники уклали із “Львівським арсеналом” контракт на закупівлю партії артилерійських снарядів.
Після отримання грошей менеджмент компанії перерахував частину коштів на баланс іноземної компанії, яка мала поставити замовлені боєприпаси в Україну.
Поставки мали розпочатись уже в грудні 2022 року і повністю закінчитись до кінця лютого 2023 року, але станом на кінець липня жодної міни за передплаченим контрактом Міноборони не отримало.
Компанія не відправила жодного снаряда, а одержані кошти перевела на рахунки афілійованої структури на Балканах, повідомляють слідчі.
Решта суми залишилася на рахунках в одному з українських банків.
Підозрюваним загрожує до 12 років тюрми з конфіскацією майна.
Раніше цього тижня апеляційний суд підтвердив рішення про стягнення 1,5 млрд. гривень з “Львівського арсеналу” на користь Міноборони України.
Про те, що Міноборони уклало контракт із маловідомою фірмою “Львівський арсенал”, писала у своєму розслідуванні у липні минулого року “Українська правда”.
Видання розповідало, що міністр оборони Олексій Резніков, який обіймав цю посаду у 2022 році, дозволив провести передоплату за контрактом (майже 100% суми угоди), але жодної міни за цим контрактом українські військові не отримали.
Корупція залишається однією з найболючіших проблем України на тлі війни.
Лише тиждень тому правоохоронці затримали в Одесі сина львівського бізнесмена Ігоря Гринкевича Романа. Його вважають п’ятим учасником злочинної організації, яку підозрюють у поставках для ЗСУ неякісного одягу на 1 млрд грн. Інші четверо підозрюваних у цій справі вже перебували під вартою.
Водночас уряд Сполучених Штатів не може дійти згоди щодо надання військової допомоги Україні.
У серпні Володимир Зеленський звільнив обласних воєнкомів через значні зловживання і корупцію, виявлені у роботі керівників ТЦ.
У 2022 році Україна посіла 116 місце зі 180 країн у рейтингу сприйняття корупції за 2022 рік, який проводить організація Transparency International.
Утім, Україна одна з 10 країн, які за останнє десятиліття стабільно підіймаються у рейтингу Transparency International.