Після нищівної атаки «шахедів» по Дніпру 28 березня, внаслідок якої згорів банкет-хол одного з найвідоміших закладів міста – ресторанно-готельного комплексу «Бартоломео», його власник Валерій Шамотій оголосив збір коштів на відновлення. Однак така ініціатива викликала хвилю критики серед українців.
У дописі на офіційній Instagram-сторінці комплексу адміністрація повідомила про наслідки атаки і подякувала співробітникам за оперативну евакуацію гостей. Головний акцент зробили на тому, що обійшлося без жертв, і закликали громадян не ігнорувати повітряні тривоги. А вже наприкінці звернення – прохання про допомогу:
«Сьогодні ми звертаємося до всіх, кому небайдужий “Бартоломео” – візитна картка Дніпра. Ми не здаємося, ми будемо відновлюватися. Але нам потрібна ваша допомога».
У коментарях під публікацією вибухнуло справжнє обурення. Багато українців не зрозуміли, чому мають донатити на відновлення елітного бізнесу мільйонера, коли в країні триває повномасштабна війна, і сотні волонтерських ініціатив збирають кошти на дрони, машини та реабілітацію поранених військових.
«А як же армія, волонтери, постраждалі цивільні? Ви серйозно?» – обурювались користувачі. Інші наголошували, що «Бартоломео» – не притулок, не лікарня і не будинок для переселенців, а прибутковий приватний бізнес, який приносив власнику стабільний дохід.
І справді, Валерій Шамотій – один із найвпливовіших бізнесменів України. Він входить у топ-100 найбагатших українців, є президентом і співвласником корпорації «Логос», головою наглядової ради корпорації «Перший національний виноробний холдинг», володіє такими брендами, як «Таврія», ALeXX і «Інкерман». Тож вимагати фінансової допомоги у громадян, зокрема тих, хто сам ледь зводить кінці з кінцями під час війни, виглядає щонайменше недоречно.
Попри публічне обурення, збір не було скасовано. Банку з реквізитами залишили в коментарях, однак хвиля критики лише наростає. Чим завершиться ця історія – покаже час, але одне очевидно: навіть під час війни українці залишаються уважними до справедливості й не готові миритися з цинічними спробами замінити суспільну солідарність фінансовим паразитизмом.