Заступниця голови Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки і оборони, депутатка від “Слуги народу” Мар’яна Безугла оголосила про свій вихід із партії, фракції та посади в комітеті. Це рішення вона прийняла після декількох скандалів та конфліктів, зокрема щодо її висловлювань щодо головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного.
“Слабка фракція та партія у війну мені не потрібна”, – визнала депутатка у своєму офіційному заявленні 10 січня. Вона також висловила невдоволення тим, що не бажає отримувати “квоту заступника голови комітету”.
Безугла звинуватила своїх колег в тому, що вони “встромляють ніж в спину”. Навіть при тому, що 10 січня більшість не змогла провести голосування про відкликання її з посади в оборонному комітеті.
Вона висловила звинувачення у “замовчуванні проблем” своїми однопартійцями та висунула обвинувачення в “зраді” голові оборонного комітету Олександру Завітневичу, який є членом родини президента Зеленського.
Завітневич відмовився коментувати ситуацію, вважаючи заяви Безуглої “фейковими маніпуляціями”.
Мар’яна Безугла, народилася 17 травня 1988 року в Києві, представниця “Слуги народу”, оголосила свій вихід з партії, фракції та посади в комітеті з питань нацбезпеки і оборони. Її батько, Володимир Олексійович Безуглий, є засновником кількох підприємств, включаючи завод “Граніт” і благодійний фонд.
Мар’яна отримала освіту в медичному університеті імені Богомольця та працювала в районній поліклініці. У 2015 році її мобілізували на фронт, і вона служила як бойовий медик в 128-й окремій гірничо-штурмовій бригаді ЗСУ.
Після повернення до Києва у 2016 році вона працювала в Міністерстві оборони, де брала участь у реформуванні медичних служб Збройних сил. У 2019 році вона почала свою політичну кар’єру, перемігши вибори на київській Оболоні від “Слуги народу”.
Призначена заступником голови комітету з питань нацоборони, безпеки і розвідки, Безугла стала активно займатися спеціальними питаннями, включаючи реформу Служби безпеки України та розслідування “вагнергейту”. Спроба спецоперації з арештом 33 найманців російської компанії “Вагнер” стала предметом скандалу, а комісія під її керівництвом не знайшла відповіді на питання щодо витоку інформації та зриву операції.
Під час повномасштабного вторгнення в Україну Мар’яна Безугла потрапила під увагу громадськості через декілька неоднозначних випадків. Особливу контроверсію викликало її відвідування фронту та перебування на командних пунктах під час активних бойових дій, зокрема, під час важких боїв за Сєвєродонецьк і Лисичанськ в червні минулого року.
Незважаючи на критику та негативну реакцію з боку військових і політиків, Безугла вказувала, що її візити на фронт не мали на меті втручання в роботу військових. Замість цього вона стверджувала, що бажала вивчити потреби військових, щоб краще враховувати їхні інтереси у своїй депутатській діяльності.
Починаючи з осені 2023 року, Безугла стала фігурою публічного заочного конфлікту з головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним, який користується високим рівнем підтримки в українському суспільстві.
Депутатка Мар’яна Безугла висловила претензії щодо якості планування війни на 2024 рік та мобілізації громадян до Збройних сил. Наприкінці року вона критикувала головкома ЗСУ за різні аспекти, такі як “радянізація” української армії, недостатньо розроблений план контрнаступу, а також збереження на посаді Павла Ткачука, очільника Національної академії сухопутних військ. Такі заяви викликали негативну реакцію багатьох політиків, військових і суспільства.
Безугла також звинувачує військове керівництво в покриванні неефективних генералів, зокрема, Героя України Василя Зубанича. Це спричинило вимоги від депутатів опозиції щодо її відкликання з комітету по нацбезпеці. Президент Зеленський заявив, що це складне питання, і наголосив на необхідності приділяти увагу державним справам, а не внутрішнім конфліктам між чиновниками.
Мар’яна Безугла, депутатка від “Слуги народу”, може виявитися у подібній ситуації, як колишній посадовець Олексій Арестович. Як колись видатний представник офісу президента, Арестович зазнав скандалу та звільнення, після чого радикально змінив свою позицію та почав критикувати Зеленського. Подібний сценарій розгортається із Безуглою, яка теж стала обличчям і голосом влади, але тепер публічно критикує свою партію, обвинувачуючи в “зраді”.
Однак політолог Володимир Фесенко вважає, що, на відміну від Арестовича, Безугла не має політичних перспектив через втрату рейтингу, зумовлену конфліктом із головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним. Фесенко зауважує, що амбіції Безуглої відображаються у військовій сфері та підтримці президента Зеленського.
Зеленський для депутатки – авторитет, якого вона захищає і не критикує. Фесенко порівнює цю відданість з бультер’єром, готовим “вчепити й розірвати будь-кого” заради господаря. Зараз Безугла поки не розкриває свої майбутні плани, обіцюючи продовжувати підтримувати ініціативи президента, але уникає деталей.
Через конфлікт із Залужним Безугла вирішила вийти з фракції “Слуга народу”. Її відкликання з посади заступниці голови оборонного комітету також залежить від рішення Верховної Ради. Партійна голова Олена Шуляк визначить долю Безуглої в партійних структурах.