Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України підготувало спеціальний алгоритм для громадян, які хочуть розірвати шлюб, перебуваючи за кордоном. Цей алгоритм допоможе розібратися у юридичних нюансах розірвання шлюбу за різних обставин. Зокрема, вказані кілька способів, залежно від ситуації подружжя.
- Розірвання шлюбу в судовому порядку (при наявності дітей або складностях з подачею спільної заяви)
Якщо подружжя має спільних неповнолітніх дітей або не може подати спільну заяву про розірвання шлюбу через перебування в різних країнах, необхідно звернутися до суду. У такому випадку розірвання шлюбу може здійснюватися в судовому порядку, при цьому є можливість подати заяву через онлайн-сервіс системи Електронного суду. - Спільна заява в дипломатичному представництві (для подружжя без дітей)
Подружжя, яке не має спільних дітей і перебуває в одній країні, може подати спільну заяву про розірвання шлюбу до найближчого дипломатичного представництва України. Важливо зазначити, що онлайн-розірвання шлюбу в органах державної реєстрації актів цивільного стану за кордоном неможливе. - Подання заяви до органу ДРАЦС за кордоном
У випадку, якщо один із подружжя не може особисто подати заяву до органу ДРАЦС через перебування за кордоном, він може нотаріально засвідчити заяву та надіслати її іншій стороні для подачі. Заяву можна надіслати поштою, а другий із подружжя має здійснити нотаріальний переклад і подати заяву до органу ДРАЦС. Розірвання шлюбу відбудеться після місяця, якщо заява не буде відкликана. - Розірвання шлюбу за законодавством країни перебування
Ще один варіант – звернутися до компетентних органів країни перебування для розірвання шлюбу. Процедура розірвання шлюбу у такому випадку буде здійснюватися відповідно до законодавства тієї держави, де проживає одне з подружжя.