Як виїхати з України: поради адвоката щодо перетину кордону для чоловіків

З 24 лютого 2022 року, після початку повномасштабної війни, для громадян України були введені обмеження на виїзд за кордон, особливо для чоловіків призовного віку. Проте існують винятки, які дозволяють окремим громадянам залишати країну легально. Адвокат розповів, що потрібно знати та як правильно підготуватися до перетину кордону, щоб уникнути непорозумінь із прикордонниками.

Указ президента України № 64/2022 свідчить, що під час дії воєнного стану військовозобов’язані чоловіки від 18 до 60 років не можуть покинути територію України, оскільки триває мобілізація. УНІАН з’ясував, хто став винятком і як зараз можна перетнути кордон тим, хто не хоче, щоб їх торкнулася мобілізація.

Колишній депутат київської обласної ради, адвокат Роман Сімутін ексклюзивно в коментарі УНІАН розповів про тонкощі процедури.

Хто має право виїхати за кордон зараз

Щоб безпечно і законно перетнути кордон України, важливо знати не тільки про те, зі скількох років можна виїхати за кордон, а й про те, якими шляхами це можна зробити. Вік тут не такий важливий – під час мобілізаційних заходів чоловіки до 18 років і після 60 років спокійно можуть переміщатися світом. За словами експерта, для виїзду за кордон, насамперед, у людини має бути довідка від ТЦК про надану відстрочку від мобілізації.

Для всіх інших вікових категорій необхідні підстави, визначені ч. 1 ст. 23 закону про мобілізацію, зокрема, такі:

  • спортсмени – на змагання;
  • артисти та інші культурні діячі – на гастролі;
  • через систему “Шлях” – як водії гуманітарних вантажів, але в такий спосіб дуже складно виїхати – найбільше шансів на перетин кордону мають ті, хто був внесений до неї давно;
  • самотні батьки – за умови смерті матері та відсутності другого шлюбу;
  • багатодітні батьки – з документами, що підтверджують факт утримання дітей, з відтермінуванням від ТЦК і без боргів за аліментами;
  • науковці, педагоги і держслужбовці – у відрядження;
  • громадяни-супроводжувачі для батьків, які потребують постійного догляду або мають інвалідність I-II групи;
  • батьки, які мають дитину з інвалідністю.

Чи може студент виїхати за кордон? Так, якщо він навчається за денною формою, є учасником програми академічної мобільності та не вважається призовником. Усім студентам, які бажають виїхати з України, необхідно мати ступінь бакалавра або магістра за будь-якою спеціальністю будь-якого фармацевтичного, медичного або ветеринарного ВНЗ країни.

Однак Сімутін акцентує увагу на тому, що студентам від 18 до 22 років дуже складно покинути країну.

Чи може заброньований співробітник виїхати за кордон

Чинні законопроєкти і постанови КМУ сходяться в тому, що будь-який співробітник із бронею від підприємства може виїхати за межі країни. Причин може бути дві – службове відрядження або відпустка з поверненням назад. Заброньований співробітник не може перебувати за кордоном довше терміну, прописаного у відрядному листі.

Актуальний військово-обліковий документ зі штрих кодом у письмовій формі або електронному вигляді, наказ про відпустку або документи на відрядження, документи, що підтверджують право на бронь – ось що потрібно, щоб виїхати за кордон із таким статусом.

Як виїхати за кордон із відстрочкою

Мало хто з військовозобов’язаних точно знає, чи можна з відстрочкою виїхати за кордон, якщо її отримано на законних підставах. За законодавчими нормами України зрозуміло, що відстрочка від мобілізації не є причиною для виїзду з країни. Цей документ може лише перенести термін призову на пізніший. Навіть якщо відстрочка є, до неї мають додаватися й інші документи, які прикордонна служба вважатиме вагомим аргументом для того, щоб пропустити людину.

Як легально виїхати за кордон чоловікові – відповідь юриста

Сімутін навів два приклади чоловіків, яким в існуючих реаліях найпростіше покинути країну. За його словами, це люди з інвалідністю і ті, хто не придатний до несення служби з виключенням з військового обліку.

Якщо людина втратила громадянство України або досягла граничного віку перебування в запасі, а також не придатна до несення служби, її може бути виключено з військового обліку – чи можна виїхати за кордон у такому разі? Так, але йому обов’язково потрібно мати при собі військово-обліковий документ, що підтверджує це.

Тим, кому більше 60, не потрібен військово-обліковий документ, така особа може перетнути кордон за паспортом. Особи без громадянства України теж можуть виїхати з території країни, якщо пред’являть паспорт іншої держави.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

У Черкаській області мати викинула новонароджену доньку на смітник

На Черкащині сталася трагедія, яка сколихнула місцеву громаду. У...

Девід Леммі прогнозує завершення війни в Україні до Великодня

Глава британського МЗС Девід Леммі поділився прогнозом щодо можливого...

НАБУ взялося за депутатку “Слуги народу” через незаконне збагачення

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура...

У Києві затримали керівника Держпродспоживслужби, який вимагав хабар за ввезення морепродуктів

Правоохоронці Києва викрили одного з керівників Держпродспоживслужби, який, за...

Українці змушені платити за доставку газу, навіть якщо не споживають його

З 1 січня українці отримують нові платіжки за доставку...

Чи повторить Кубраков схему з “Великим будівництвом” в Міноборони

Призначення Олександра Кубракова, колишнього міністра інфраструктури, радником міністра оборони...

Бюджет України втрачає мільйони через блокування законів

В Україні вже не вперше виникає ситуація, коли законопроєкти,...

Британія і українська еліта готуються до зміни президента

За інформацією наших джерел в Офісі Президента, в Україні...