Питання зниження мобілізаційного віку викликає значні дискусії в суспільстві, але, на думку експертів, рішення мають ухвалювати військові структури. Про це заявив Олександр Гладун, доктор економічних наук та заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, в інтерв’ю “Радіо Свобода”.
“Це питання не для демографів чи політиків, а для Міністерства оборони та Генерального штабу, які повинні оцінювати свою потребу у військовослужбовцях і на основі цього приймати рішення”, — наголосив Гладун.
Водночас експерт звернув увагу на демографічний контекст. Найнижчий рівень народжуваності в Україні був зафіксований у 2001 році, і саме це покоління сьогодні потрапляє до вікової категорії мобілізації. Проблема ускладнюється тим, що середній вік батьків під час народження дітей в Україні становить 28-31 рік. Загибель чи поранення молодих батьків напряму впливають на демографічну ситуацію.
Однак, як підкреслив Гладун, першочерговим є питання національної безпеки:
“Якщо ми не вистоїмо, то про яку демографію ми будемо говорити? Тим більше, що на окупованих територіях молодь примусово мобілізують до російської армії”.
В умовах війни Україна вже зазнає значних демографічних втрат. Народжуваність скоротилася до критичного рівня, а прогнози виглядають невтішними. За словами першої заступниці міністра соціальної політики Дарії Марчак, до 2040 року чисельність населення України може зменшитися до 25 мільйонів.
Заслужена лікарка України Ольга Богомолець попередила, що за незмінних умов українська нація може зникнути через 180 років. Членкиня Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації Вікторія Вагнєр також наголосила, що Україна має найнижчу народжуваність та найвищий рівень смертності у світі.