З 18 травня в Україні вступає в силу закон про посилення мобілізації, який має на меті зміцнення обороноздатності країни у зв’язку з загостренням ситуації на сході та загрозою з боку Росії. Однак, це не єдиний закон, що буде мати важливе значення для національної безпеки України.
Паралельно з ним має запрацювати ще один закон, ухвалений Верховною Радою, про відповідальність для “ухилянтів” (штрафи від 17 000 до 25 500 гривень, для посадових осіб – від 34 000 до 59 500 гривень). Він поки ще президентом не підписаний, але, найімовірніше, це буде зроблено найближчим часом.
Навколо теми, яка і на кого чекає відповідальність, уже багато дуже суперечливої інформації.
Наприклад, деякі депутати заявляють, що нібито після того, як людина не сплатить кілька штрафів, їй загрожує кримінальна відповідальність. Усі опитані “Страной” адвокати та юристи це спростували. Немає ніякої кримінальної відповідальності за те, що не оновив свої дані або не прийшов за повісткою. Тільки штраф, незалежно від того, скільки разів він на людину накладається.
Кримінальна відповідальність виникає у двох випадках. Якщо людина не прийшла після попередження керівника ТЦК (не плутати з повісткою). При цьому, що важливо, попередження має бути вручено особисто людині.
По-друге, кримінальна відповідальність настає, якщо людина пройшла військово-лікарську комісію і їй було вручено повістку про мобілізацію в армію (“бойову”) і вона за нею не з’явилася. Але для цього потрібно пройти ВЛК.
За несплату штрафу може загрожувати арешт майна та списання коштів з рахунку.
Крім того, накладення штрафів можна оскаржити в суді. І юристи це рекомендують робити, бо, заплативши штраф, людина фактично визнає себе винною в порушенні правил військового обліку. А це загрожує тим, що далі такому військовозобов’язаному, якщо його знайдуть, уже можуть поставити попередження від ТЦК, за ухилення від якого настає кримінальна відповідальність.