Ситуація на фронті стала “кращою, ніж в останні три місяці”, повідомив Володимир Зеленський французьким журналістам. Він дав їм розлоге інтерв’ю про Макрона, можливість переговорів з Росією, а також потенційну роль західних військових в Україні.
“Просування Росії зупинено”, – заявив Зеленський.
Хоч Україна і мала “складнощі зі снарядами, мобільністю, великою кількістю і щільністю російських дронів, але ЗСУ “непогано працювали по російській авіації та вирівняли ситуацію”, каже президент про ситуацію на сході.
Він додав, що триває також українська операція в Чорному морі, там є результати, але розповісти деталі він не може.
Зеленський уточнив, що треба бути реалістами і розуміти, що хоч зараз просування Росії зупинено, “завтра чи через тиждень-місяць у них може бути додатковий мільйон артилерії”.
Зайнявши Авдіївку, росіяни почали швидко просуватися, захопивши декілька сіл поблизу. На питання журналістів, чи досить укріпленими були оборонні лінії, Зеленський сказав, що в Україні таких ліній три, й вони простягаються на тисячі кілометрів.
Але, за його словами, росіяни мають більше зброї, в тому числі далекобійної.
“Скидаються керовані авіаційні бомби, працює артилерія, (дальність – Ред.) в них на 20 кілометрів більше, а в нас – до 20 кілометрів. Це не російська армія потужна, у них було достатньо зброї, щоб спочатку зруйнувати (Авдіївку – Ред.) повністю, а потім туди зайти”, – пояснив президент.
Попередження для Макрона?
Під час розмови французьких журналістів найбільше цікавило те, що невдовзі до України з візитом має приїхати Еммануель Макрон.
Після того, як снаряд (це була балістична ракета, сказав Зеленський) впав за кількасот метрів від порту, де президент був з грецьким прем’єром, у Франції переживають за свого лідера.
Вони спитали, чи було це “попередження” від Путіна для Зеленського та інших лідерів, які їдуть до України, в тому числі для Макрона.
Зеленський відповів, що вважає такі дії Путіна ознаками неадекватності. Він не впевнений, що на подібні “попередження” треба реагувати.
“Його (Путіна – Ред.) сила тільки набирає потужності, коли лідери бояться його попереджень, коли суспільства бояться однієї людини”, – сказав президент.
Зеленський зазначив, що напередодні півтори години проговорив з Макроном, і його майбутній візит, дату і час якого не розголошують, не скасовується.
У Франції та світі викликали резонанс слова Макрона про те, що він не виключає відправку в Україну західних військ. Чи розуміє і схвалює Зеленський такі наміри, запитали журналісти.
“Ми все детально обговоримо, коли він приїде”, – сказав Зеленський. Але також детально пояснив пропозицію Макрона.
Україна давно співпрацює з союзниками у сфері кіберзахисту, обміну розвідданими і тренувальних місій для українських військових на території європейських держав, каже президент.
“Але коли наші хлопці поверталися з навчань, вони повинні були ще в Україні адаптовуватися і кілька місяців повчитися тут. Процес ставав вдвічі довшим. Тому пропозиція (Макрона – Ред.) була про те, що давайте скоротимо час і проведемо тренувальну місію відразу в Україні, адаптовуючи до стану війни, який є”.
Тобто з Франції можуть приїхати інструктори, тренери, “й це – абсолютно нормально”.
Приїхати в Україну також міг би технічний персонал, каже Зеленський. Тому що зараз, коли західна техніка в Україні ламається, на ремонт її відправляють на Захід, “це знову довгий процес”.
“Тому я (в словах Макрона – Ред.) нічого страшного не побачив. А щодо його слів, що нічого не можна виключати, це, думаю, пов’язано з Путіним. Бо поки стоїть Україна, армія Франції буде на території Франції”, – пояснив Зеленський.
Він не уточнив, чи обговорюватиме з Макроном приїзд інструкторів і техніків уже під час зустрічі, яка запланована. Але впевнений, що візит Макрона в Україну має принести певне рішення, яке може бути “важливим для нас обох”.
Зеленський відмовився коментувати, про що саме йдеться.
Чи запустять переговори?
Журналісти запитали Зеленського, чи можливі зараз переговори з Путіним. Він відповів, що обстріл в Одесі і був “формою діалогу”, яку продемонстрував Путін.
Президент стоїть на тому, що Путіну треба не переговори, а пауза, “додаткова можливість, час для відновлення боєздатності армії, яка сьогодні в складному становищі”.
За словами Зеленського, сьогодні по Україні прилітають “північно-корейські снаряди, артилерія та ракети”, що говорить про те, що Путіну бракує озброєння, йому начебто треба час на відновлення.
“Зробимо паузу – і це буде пауза в такий самий Мінський процес, який дасть Росії можливість підготуватися і прийти вже з повною окупацією України і не зробити тих помилок, які він наробив на початку, коли ядро російської армії ми знищили”, – вважає президент.
Але разом із тим, зазначив він, Київ має план. Йдеться про саміт миру, який має пройти у Швейцарії весною або на початку літа. Там Україна з союзниками представить “шлях до справедливого миру”, а потім розробить в деталях документ, який хочуть передати Росії.
“Приймуть (росіяни – Ред.) цей план чи не приймуть – вже інша справа. Але ми покажемо, що хочемо миру, і це буде не просто пауза, а конкретика”, – сказав Зеленський.
Президент спробував заспокоїти французьких журналістів щодо того, чи існує ядерна загроза від Путіна для Європи.
На його думку, “людина, яка так любить життя”, не наважиться на ядерний удар по Європі, тим паче коли і європейські держави мають ядерний арсенал, яким можуть відповісти.
Але, вважає Зеленський, Путін може влаштувати “сухопутну операцію”, яка стосуватиметься балтійських держав чи Молдови.
“План зрозумілий – багато дестабілізаційних точок у світі, і чим більше їх, тим більша його (Путіна – Ред.) переговорна позиція”, – сказав президент.
“Йому не треба повністю знищити ту чи іншу державу світу, для перемовин досить її дестабілізувати і зайняти якусь частину цієї держави”, – додав він.