Український енергетичний сектор опинився у кризовій ситуації через рекордний рівень заборгованості на балансуючому ринку електроенергії, яка досягла 34,5 млрд грн за 2024 рік.
Про це заявив Адріан Прокіп, експерт програми “Енергетика” аналітичного центру “Український інститут майбутнього”. За його словами, це зростання становить 12,7% у порівнянні з попереднім роком.
З цієї суми борг НЕК “Укренерго” перед постачальниками послуг з балансування складає 13,6 млрд грн, що значно ускладнює фінансову ситуацію в галузі.
Експерт наголошує, що такі борги є серйозним бар’єром для розвитку нових генерацій та залучення інвестицій у галузь.
“Ситуація, коли продавши електроенергію, можна чекати рік-півтора на оплату, відлякує навіть тих, хто вже має власну генерацію”, – зазначає Прокіп.
Недосконалі механізми стягнення боргів, відсутність фінансових гарантій для учасників ринку, а також регулярні руйнування енергосистеми через війну з Росією лише поглиблюють кризу.
Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, який частково покликаний вирішити проблему заборгованості, але, за словами Прокіпа, це лише тимчасові заходи.
“Необхідні системні зміни, які б дозволили збалансувати ринок та поступово позбавитися боргів. Адміністративні методи тут не допоможуть”, – підкреслює експерт.
Він додає, що лише проактивна політика може створити передумови для розвитку нової генерації, яка є критично необхідною в умовах регулярних атак на енергетичну інфраструктуру України.
У своєму звіті Флорентійська школа регулювання (Florence School of Regulation, FSR) також відзначила, що причиною ситуації є недоліки механізмів стягнення боргів та відсутність ефективних фінансових гарантій. Це не лише погіршує ліквідність ринку, але й підриває його інвестиційну привабливість.