У червні світові лідери зібралися у Швейцарії, щоб обговорити війну в Україні. Це зібрання надало можливість заглянути за лаштунки української політичної сцени, де ключовою фігурою поряд із президентом Володимиром Зеленським став Андрій Єрмак, керівник його адміністрації. Видання Bloomberg докладно розповідає про зростаючий вплив Єрмака і його необмежену владу.
Андрій Єрмак, колишній кінопродюсер, за останні роки став незамінним радником Зеленського. Він займає центральне місце у військових і зовнішньополітичних питаннях України. Його вплив поширюється на такі важливі аспекти, як військове планування, дипломатія і внутрішні політичні рішення. Під час зустрічі у Швейцарії Єрмак був постійно присутній поруч із президентом Зеленським, демонструючи свою важливість у прийнятті ключових рішень.
Як зазначає Bloomberg, зростаюча роль Єрмака викликає занепокоєння серед міжнародних партнерів України, зокрема країн НАТО та Європейського Союзу. Концентрація влади в руках однієї особи може обмежити прозорість і підзвітність у прийнятті рішень, що особливо важливо в умовах війни. Це занепокоєння поглиблюється через кадрові зміни, що сталися в Україні. Такі зміни, за інформацією Bloomberg, часто ініціюються або підтримуються Єрмаком.
Втім, як підкреслює видання, сам Єрмак заперечує, що його вплив зростає. Він стверджує, що лише координує роботу і пишається тим, що президент запитує його думку через отримані результати. Президент Зеленський також відкинув критику на адресу Єрмака, наголошуючи, що його керівник апарату є “потужним менеджером”, який діє в інтересах країни. Зеленський підкреслює, що рішення приймаються на основі консультацій із різними радниками, хоча роль Єрмака є особливо значущою. Проте деякі експерти і критики, як зазначає Bloomberg, стурбовані тим, що підвищена роль Єрмака може обмежити можливості для відкритих і конструктивних дискусій у вищих ешелонах влади.
Bloomberg відзначає, що занепокоєння щодо Єрмака виникає у критичний момент для президента Володимира Зеленського. Україна намагається відбити російський наступ і готується до зими з пошкодженою енергетичною інфраструктурою. Вибори в США і можливе повернення Дональда Трампа до Білого дому ставлять під сумнів тривалу підтримку союзників. Також Зеленського можуть звинуватити у “відсутності легітимності”, оскільки його повноваження вже б закінчилися без воєнного стану.
Повноваження Єрмака, як зазначає Bloomberg, ширші, ніж у будь-якого з його попередників. Він відігравав центральну роль у ухваленні ключових рішень під час війни: постачання зброї, переговори про гарантії безпеки, нагляд за обміном полоненими та залучення Глобального Півдня на бік Києва. Журналісти відзначають, що деякі чиновники порівнюють роль Єрмака з роллю головного виконавчого директора, тоді як Зеленський виконує функції голови. Єрмак каже, що його “влада” полягає у роботі 24/7 і взятті на себе більше зобов’язань та ризиків.
У травні 2024 року Єрмак нібито відіграв важливу роль у відставці голови Мінінфраструктури Олександра Кубракова, який колись мав прямий зв’язок із Зеленським і був близький до адміністрації Байдена. Стверджується, що Зеленський терпить “безжальні методи” Єрмака, вважаючи його фахівцем з розв’язання проблем, що пропонує швидкі та прості рішення.
Зараз Єрмак займається дипломатичною діяльністю, і є таким собі архітектором мирного плану України, що має на меті залучити союзників за межами Заходу до вимог України припинити війну до початку переговорного процесу з більш ізольованою Росією.