У зв’язку зі зростанням напруженості на сході України, уряд країни прийняв рішення про розширення процесу мобілізації, який тепер охоплює навіть засуджених і ув’язнених. Цей крок є частиною стратегії посилення обороноздатності та забезпечення безпеки країни в умовах військових загроз.
Спеціальна програма амністії
Таким чином, мобілізуватися в обмін на свободу, виявили бажання 2750 увʼязнених чоловіків. Водночас для заповнення гострої нестачі піхоти, Україна прийняла рішення звільнити засуджених злочинців, які погоджуються воювати в штурмових бригадах підвищеного ризику.
Це стосується тих правопорушників, які беруть участь у відповідній програмі амністії.
“Мотивація наших ув’язнених сильніша, ніж у наших звичайних солдатів… Їхнє звільнення – лише одна частина мотиву. Вони хочуть захистити свою країну і хочуть перегорнути сторінку”, – зазначив міністр юстиції України Денис Малюська.
Окремі підрозділи увʼязнених
Командир 2-го штурмового батальйону 3-ї ОШБр Дмитро Кухарчук на позивний “Сліп” заявив в інтерв’ю Армія TV, що створювати окремі підрозділи із колишніх увʼязнених (як це зробили в Росії та пропонують в українському законі) – неприйнятно.
В такому разі, зі слів військового, невмотивовані чоловіки можуть відбити бажання воювати тим, які є патріотично налаштованими.
“І якщо хтось хоче таку концепцію реалізувати, то треба пам’ятати, що в російських тюрмах сиділо близько 700 тисяч людей, в українських – 30 тисяч, тому історія про “м’ясні штурми” є нереальною для України. Такий підхід мав би і дуже негативний імідж для України на міжнародній арені”, – наголосив Кухарчук.
Водночас військовий усвідомлює, що не все буде ідеально, адже з боку увʼязнених можливі:
- самовільне залишення частини;
- погане проявлення себе на фронті.
Втім, бійці Третьої штурмової вже побували в усіх вʼязницях країни та провели співбесіди з потенційними солдатами.
“Людина прийшла – вона можливо свої гріхи, якщо це справді гріхи, змиває кров’ю, а якщо це не гріхи, то вона доказує суспільству, що вона є невинуватою”, – додав Кухарчук.
Хто із засуджених не може бути мобілізованим
Раніше ми писали, що згідно із законом про мобілізацію засуджених, долучити до ЗСУ не можуть:
- засуджені за скоєння злочинів проти основ національної безпеки України;
- засуджені за скоєння умисного вбивства двох або більше осіб;
- засуджені за скоєння умисного вбивства поєднаного зі зґвалтуванням чи сексуальним насильством;
- засуджені за скоєння кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-1561, 258-2586, частиною четвертою статті 2861 цього Кодексу.
Крім цього, засуджені та увʼязнені, так само як і будь-які військовозобовʼязані, мають пройти військово-лікарську комісію перед тим, як відправитись на службу, а також вони мають отримати згоди командирів підрозділів взяти їх.