Жито зникає, хліб дорожчає: чому в Україні може не стати справжнього чорного хліба

Українці ризикують залишитися без традиційної краюхи до борщу: житній хліб дорожчає, а вітчизняного жита на ринку майже не залишилося. Попри те, що саме Україна завжди вважалася “житницею Європи”, наразі ми вимушені завозити жито з Польщі, де воно дорожче, а наші фермери з кожним роком сіють його все менше.

За останній рік ціна на жито в Україні зросла більш ніж удвічі — з 6,5 до 14–16 тисяч гривень за тонну. Житнє борошно підскочило до 17–20 тисяч грн/т, а вартість житнього хліба вже збільшилася на 5–10%, і це не межа. Торговельні мережі попереджають: до кінця року ціни можуть зрости ще на 15–20%.

Причина проста — дефіцит. З жовтня 2023 року житнє зерно з українських елеваторів масово вивозили на експорт. У першій половині сезону експортували понад 10 тисяч тонн, тоді як виробництво скоротилося більш ніж удвічі порівняно з довоєнними показниками. Якщо у 2021 році в Україні зібрали понад пів мільйона тонн жита, то торік — лише 218 тисяч тонн.

Ринок зменшився, бо впало і споживання. Через війну, виїзд населення, скорочення внутрішнього попиту виробництво хліба загалом просіло. Але навіть з урахуванням цього внутрішній дефіцит, за оцінками експертів, становить понад 50 тисяч тонн.

На цьому фоні великі хлібозаводи працюють на імпортному борошні — передусім з Польщі. При цьому воно дорожче за українське, а якість та сортність — інші. Це означає, що вже найближчим часом український чорний хліб може змінитися як за смаком, так і за ціною.

Ситуація погіршується й через те, що жито як культура майже втратило привабливість для українських фермерів. Його врожайність удвічі нижча, ніж у пшениці, а попит обмежений — 90% йде на борошно, решта — на корми й спирт. Експорту як такого немає, державної підтримки — теж.

Найбільші площі нині зосереджені на Рівненщині та Волині, тоді як традиційні для жита Житомирщина, Чернігівщина й Київщина різко втратили позиції. Причини — як економічні, так і безпекові.

Аграрії й експерти сходяться в одному: цьогорічний урожай жита також буде мізерним. Виробництво не зростає, імпорт дорожчає, а ціни в магазинах — повзуть угору.

Влада на місцях обмежується інформаційними кампаніями про важливість жита для національних традицій. Проте без економічної підтримки фермерів і державних програм ситуація навряд чи зміниться.

Поки ж українці змушені купувати все дорожчий житній хліб з іноземного зерна або поступово відмовлятися від нього. Часи, коли чорний хліб був повсякденним і доступним — схоже, у минулому. І хоча у світі триває “житній ренесанс”, Україна ризикує втратити ще одну частину своєї харчової ідентичності.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Популярне

Поділитися дописом:

Більше подібного
ТУТ

Дощі, грози та зливи: в Україні оголосили штормове попередження для 10 областей

10 липня в частині областей України очікується погіршення погодних...

На Дніпропетровщині викрито шахраїв, які ошукали родини військових на 5 млн грн

Правоохоронці Дніпропетровської області викрили двох учасників організованої злочинної групи,...

Щоденна порція манго покращує роботу серця у жінок після 50

Нове дослідження, результати якого опублікувало видання Eating Well, продемонструвало...

У Києві нагадали про небезпеку для тварин у спекотних авто: власникам загрожує штраф і кримінальна відповідальність

У КМДА закликають мешканців столиці не залишати домашніх улюбленців...

Депутат Київради викрив нову схему розкрадання коштів на будівництві Подільського мосту

Голова бюджетної комісії Київради Андрій Вітренко заявив про чергову...

На Чернівецькій митниці проходять обшуки: посадовців підозрюють у контрабанді сигарет до Румунії

Правоохоронці проводять масштабні обшуки у службових кабінетах та помешканнях...

ЄС планує створити фонд на 100 мільярдів євро для підтримки України

Європейський Союз розглядає можливість створення спеціального фонду обсягом 100...

Частина угорців і поляків вважає Україну загрозою — опитування Pew Research Center

Частина мешканців європейських країн сприймає Україну як потенційну загрозу....